Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Oglinzi

Creat de Ayumi, Octombrie 30, 2011, 07:30:15 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Ayumi

 Bună seara!
Am o problemă la fizică(nu temă) cu oglinzi,dar nu ştiu cum să fac şi nici de unde să încep.
Ea sună cam aşa :
O oglindă plană,înclinată cu 30 faţă de orizontală,formează imaginea unui om cu înalţimea de 1,9 m,ochii fiind situaţi la 1,8 m de sol.Ce lungime are porţiunea de oglindă necesară pentru ca omul să vadă întreaga sa imagine ?
La şcoală nu ne explică prea bine... Am şi desenul (care era în culegere-nu este prea bine făcut,liniile nu sunt drepte,cum ar trebui să fie,au ieşit cam strâmbe,dar sper că înţelegeţi) :

Electron

Stii cum se formeaza imaginea unui obiect intr-o oglinda plana?

e-
Don't believe everything you think.

A.Mot-old

Considerand ca omul sta perpendicular pe planul orizontal cu care planul oglinzii face un unghi de 30 de grade sexagesimale (presupun) atunci din punctele A si C se duc perpendiculare pe planul oglinzii si astfel se gaseste care este lungimea necesara a oglinzii pentru ca omul sa se vada in intregime adica jumatate din inaltimea omului.Daca unghiul alfa este 90 grade sexagesimale cat de mare trebuie sa fie oglinda? ;D
Adevărul Absolut Este Etern!

Ayumi

Citat din: Electron din Octombrie 30, 2011, 10:11:16 PM
Stii cum se formeaza imaginea unui obiect intr-o oglinda plana?

e-
Nu prea ne-a explicat asta.Am făcut mai multe despre oglinzi sferice.

Ayumi

Citat din: A.Mot din Octombrie 31, 2011, 08:19:56 AM
Considerand ca omul sta perpendicular pe planul orizontal cu care planul oglinzii face un unghi de 30 de grade sexagesimale (presupun) atunci din punctele A si C se duc perpendiculare pe planul oglinzii si astfel se gaseste care este lungimea necesara a oglinzii pentru ca omul sa se vada in intregime adica jumatate din inaltimea omului.Daca unghiul alfa este 90 grade sexagesimale cat de mare trebuie sa fie oglinda? ;D
Cred că am înteles.Deci,înaltimea omului este de 0,95 m.
Am văzut o problemă rezolvată,dar oglinda era perpendiculară pe planul solului şi nu era dată în ipoteză înălţimea la care se află ochii faţă de sol.Am crezut că e diferit...La mine oglinda e înclinată cu 30

Electron

Ayumi, prima data fa desenul cu imaginea omului in oglinda, iar apoi analizeaza ca dimensiune trebuie sa aiba oglinda penturu ca omul sa-si vada imaginea intreaga.

e-

PS: A.Mot, ar trebui sa fii mai atent unde si ce postezi.
Don't believe everything you think.

Ayumi

   În culegere scrie că răspunsul este 0.95 m,atât. 0,95 este jumătate din înălţimea omului.
La desen,nu ştiu dacă e bine ce fac.Trebuie să respect aceleaşi reguli pentru oglinda asta înclinată ca şi pentru aceea dreapta,peroendiculară pe sol ?

A.Mot-old

#7
Citat din: Electron din Octombrie 31, 2011, 10:40:03 AM
Ayumi, prima data fa desenul cu imaginea omului in oglinda, iar apoi analizeaza ca dimensiune trebuie sa aiba oglinda penturu ca omul sa-si vada imaginea intreaga.

e-

PS: A.Mot, ar trebui sa fii mai atent unde si ce postezi.
La ce anume te referi?Este adevarat ca daca oglinda reazema pe planul orizontal pe care sta si omul atunci lungimea oglinzii trebuie sa fie mai mare..........dar in problema se intelege ca planul in care se afla oglinda face un unghi de 30 de grade presupun ca grade sexagesimale........Acel desen vrea sa arate ca planul in care se afla oglinda face un unghi de 30 grade sexagesimale (presupun) cu planul orizontal......asa am inteles eu.........mai ales ca nu s-a dat si distanta de la om pana la eventuala linie de rezemare a oglinzii......Nu vad ce am gresit!!!!!!?????????Daca vroiai sa ajuti atunci ar fi trebuit sa intrebi pe cel care a propus problema daca oglinda reazema pe planul orizontal pe care sta omul........Totdeauna vrei sa cauti nod in papura????????????
Adevărul Absolut Este Etern!

A.Mot-old

#8
Citat din: Ayumi din Octombrie 31, 2011, 11:03:36 AM
  În culegere scrie că răspunsul este 0.95 m,atât. 0,95 este jumătate din înălţimea omului.
La desen,nu ştiu dacă e bine ce fac.Trebuie să respect aceleaşi reguli pentru oglinda asta înclinată ca şi pentru aceea dreapta,peroendiculară pe sol ?
Daca oglinda reazema pe planul orizontal pe care sta si omul perpendicular atunci problema se complica si este necesar sa se dea si distanta de la om pana la linia de rezemare a oglinzii pe planul orizontal si intrucat aceasta distanta nu s-a dat atunci raspunsul este clar 0,95 metri.

Adevărul Absolut Este Etern!

Electron

Citat din: Ayumi din Octombrie 31, 2011, 11:03:36 AM
  La desen,nu ştiu dacă e bine ce fac.Trebuie să respect aceleaşi reguli pentru oglinda asta înclinată ca şi pentru aceea dreapta,peroendiculară pe sol ?
Da, se respecta aceleasi reguli, nu conteaza ce inclinatie are oglinda. Pur si simplu situatia e analoaga cu o oblinda "dreapta" dar cu obiectul inclinat.
Ai grija sa desenezi oglinda suficient de mare incat sa poti obtine corect imaginea omului. Dupa ce faci desenul posteaza-l aici sa vedem daca e corect.

e-
Don't believe everything you think.

Electron

Citat din: A.Mot din Octombrie 31, 2011, 11:25:48 AM
La ce anume te referi? [...] Totdeauna vrei sa cauti nod in papura?
A.Mot, dat fiind ca ai dat in repetate randuri indicatii gresite la problemele din aceasta sectiune, esti rugat pentru ultima data sa nu mai postezi indicatii aici. Daca e nevoie sa contactez administratorii pentru a lua masuri mai radicale la adresa ta, o voi face, dar sper sa intelegi cu frumosul.

e-
Don't believe everything you think.

A.Mot-old

Citat din: Electron din Octombrie 31, 2011, 02:27:18 PM
Citat din: A.Mot din Octombrie 31, 2011, 11:25:48 AM
La ce anume te referi? [...] Totdeauna vrei sa cauti nod in papura?
A.Mot, dat fiind ca ai dat in repetate randuri indicatii gresite la problemele din aceasta sectiune, esti rugat pentru ultima data sa nu mai postezi indicatii aici. Daca e nevoie sa contactez administratorii pentru a lua masuri mai radicale la adresa ta, o voi face, dar sper sa intelegi cu frumosul.

e-
Esti ceva de groaza!!!!!!!Eu nu am postat indicatii ci am dat o rezolvare (zic eu corecta) a acestei probleme fapt confirmat si de cel care a postat problema si tu din cauza ca ai prea multa serotonina in sange te porti ca un pedagog de scoala veche agresiv si intolerant..........Am sa ma plang administratorului chiar acum.......Sa-ti fie rusine de modul cum te comporti cu anumiti forumisti!Vezi ca cel care a postat problema confirma rezultatul ca fiind de 0,95 metri oglinda.......Este un om pe aici care isi zice zec dar de data asta am impresia ca tu esti gagauta si nu vrei sa recunosti ca ai gresit zapacind pe cel care a postat problema cu intrebari inepte..........
Adevărul Absolut Este Etern!

A.Mot-old

#12
Citat din: Electron din Octombrie 31, 2011, 02:25:16 PM
Citat din: Ayumi din Octombrie 31, 2011, 11:03:36 AM
 La desen,nu ştiu dacă e bine ce fac.Trebuie să respect aceleaşi reguli pentru oglinda asta înclinată ca şi pentru aceea dreapta,peroendiculară pe sol ?
Da, se respecta aceleasi reguli, nu conteaza ce inclinatie are oglinda. Pur si simplu situatia e analoaga cu o oblinda "dreapta" dar cu obiectul inclinat.
Ai grija sa desenezi oglinda suficient de mare incat sa poti obtine corect imaginea omului. Dupa ce faci desenul posteaza-l aici sa vedem daca e corect.

e-
Hai ca asta chiar este de ras!!!!!!!!Vrei sa-l faci pe om sa stea inclinat inspre oglinda la 30 de grade sexagesimale fata de planul orizontal pe care sta omul si sa fie oglinda perpendiculara pe acelasi plan orizontal??????Este adevarat ca in cazul propus de tine oglinda trebuie sa rezeme pe planul orizontal si rezultatul este 0,95 metri indiferent de distanta la care se afla oglinda.............dar repet naucule ca in problema spune ca omul sta perpendicular pe planul orizontal iar daca tu tii la rationamentul tau atunci trebuie sa lungesti raspunsul cu demonstratia faptului ca raspunsul este acelasi daca omul sta sub un unghi de 30 de grade sexagesimale si oglinda este perpendiculara pe acelasi plan orizontal........caci sigur daca as fi spus eu acest lucru atunci imi cereai demonstartia similaritatii cu cazul din problema initiala.........Incerci sa dregi busuiocul dar nu tine.........M-am lamurit definitiv in privinta ta.........
Adevărul Absolut Este Etern!

A.Mot-old

Citat din: Ayumi din Octombrie 31, 2011, 08:45:20 AM
Citat din: A.Mot din Octombrie 31, 2011, 08:19:56 AM
Considerand ca omul sta perpendicular pe planul orizontal cu care planul oglinzii face un unghi de 30 de grade sexagesimale (presupun) atunci din punctele A si C se duc perpendiculare pe planul oglinzii si astfel se gaseste care este lungimea necesara a oglinzii pentru ca omul sa se vada in intregime adica jumatate din inaltimea omului.Daca unghiul alfa este 90 grade sexagesimale cat de mare trebuie sa fie oglinda? ;D
Cred că am înteles.Deci,înaltimea omului este de 0,95 m.
Am văzut o problemă rezolvată,dar oglinda era perpendiculară pe planul solului şi nu era dată în ipoteză înălţimea la care se află ochii faţă de sol.Am crezut că e diferit...La mine oglinda e înclinată cu 30
Daca ai inteles atunci cred ca esti convinsa de ce este asa si anume ca lungimea oglinzii este inaltimea omului inmultita cu sinusul unghiului alfa facut de planul in care se afla oglinda cu planul orizontal pe care sta omul.Daca oglinda reazema pe planul orizontal sub acelasi unghi alfa (ca in desenul tau) atunci care trebuie sa fie lungimea minima a oglinzii astfel incat omul care sta perpendicular pe acelasi plan orizontal sa se vada complet?
Adevărul Absolut Este Etern!

Electron

Citat din: A.Mot din Octombrie 31, 2011, 08:19:56 AM
Considerand ca omul sta perpendicular pe planul orizontal cu care planul oglinzii face un unghi de 30 de grade sexagesimale (presupun) atunci din punctele A si C se duc perpendiculare pe planul oglinzii si astfel se gaseste care este lungimea necesara a oglinzii pentru ca omul sa se vada in intregime adica jumatate din inaltimea omului.Daca unghiul alfa este 90 grade sexagesimale cat de mare trebuie sa fie oglinda? ;D
A.Mot, acest raspuns este gresit. Te invit sa-ti revizuiesti rezolvarea si sa o corectezi in consecinta. Daca ai nevoie de ajutor, sunt dispus sa-ti arat unde ai gresit.

e-
Don't believe everything you think.