Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Ar putea fi gravitatia un fenomen mecanic?

Creat de virgil 48, Iulie 08, 2011, 02:17:38 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

virgil 48

#195
  Raspuns pentru # 194 (A.Mot)
Concluzia este prematura rau, dar daca se va impune, gravitatia se va datora impingerii
corpurilor unul catre altul, de catre fluxul concentric(revizuit) de materie intunecata sub
forma de particule. Citeste textele de la inceput. Le spuneam particule necunoscute, nu
stiam ca este adevarat numai partial.

Electron

Citat din: virgil 48 din August 09, 2011, 08:49:47 AM
 Concluzia este prematura rau, dar daca se va impune, gravitatia se va datora impingerii corpurilor unul catre altul, de catre fluxul concentric(revizuit) de materie intunecata sub forma de particule.
Cum sa se impuna o concluzie falsa ?

CitatCiteste textele de la inceput. Le spuneam particule necunoscute, nu stiam ca este adevarat numai partial.
Ipoteza ta e pur si simplu falsa. Nu are cum sa fie "adevarata numai partial".


e-
Don't believe everything you think.

virgil 48

#197
  Raspuns pentru # 193 (Electron)
Asa este, Electron, inteleg greu ce nu mi se pare argumentat sau ce se contrazice cu argumentele mele, chiar empirice.
Daca o luam la pas, dupa ce ai vazut pagina unde te trimite linkul de la # 188, tot nu
crezi ca este posibila existenta fluxului concentric (revizuit conf. # 161)? Crezi ca masa
aceea sferica de materie difuza, care nu este roz, ci mai degraba maron-roscat, se afla in
repaus? Daca este in miscare, ce crezi ca ar genera? Crezi ca planetele din roiul de
galaxii Coma se afla in repaus, sau le asteapta urgent aceasta soarta, daca mediul acela
difuz stationeaza printre ele?
Nu am vazut # 196. Tu mai ai si alte argumente inafara de acela ca ipoteza impingerii
este falsa?

Electron

#198
Citat din: virgil 48 din August 09, 2011, 11:37:00 AM
 Asa este, Electron, inteleg greu ce nu mi se pare argumentat sau ce se contrazice cu argumentele mele, chiar empirice.
Foloseste-ti ratiunea si ai sa intelegi mai usor.

CitatDaca o luam la pas, dupa ce ai vazut pagina unde te trimite linkul de la # 188, tot nu crezi ca este posibila existenta fluxului concentric (revizuit conf. # 161)?
Faptul ca pot sa existe fluxuri de materie mai mult sau mai putin exotica este una, iar faptul ca aceste fluxuri ar putea fi cauza mecanica a gravitatiei e cu totul altceva.

CitatCrezi ca masa aceea sferica de materie difuza, care nu este roz, ci mai degraba maron-roscat, se afla in repaus?
De ce as crede asa ceva?

CitatDaca este in miscare, ce crezi ca ar genera?
Nu stiu. Tu ce crezi ca ar genera?

CitatCrezi ca planetele din roiul de galaxii Coma se afla in repaus, sau le asteapta urgent aceasta soarta, daca mediul acela difuz stationeaza printre ele?
Nu cred ca exista planete in repaus fata de galaxia in care se afla si tocmai faptul ca nu exista asa ceva e o dovada ca eventualele "fluxuri concentrice" nu au capacitatea sa produca efectele gravitationale pe care le observam in Universul real.

CitatTu mai ai si alte argumente inafara de faptul ca ipoteza impingerii este falsa?
Edit:
Cum adica, "in afara de faptul ca ipoteza impingerii este falsa"? Asta e tocmai punctul principal al discutiei. Daca ipoteza impingerii este falsa, care ar fi alta cauza mecanica a gravitatiei? Ce alte argumente in afara de acesta ar mai fi necesare?
/Edit.

Ti-am prezentat deja argumentul principal care demonstreaza ca ipoteza impingerii este falsa: daca gravitatia ar fi un efect de impingere al unui "flux concentric", acel flux ar frana toate corpurile in mod foarte pronuntat. Faptul ca acea franare nu se regaseste in Universul real demonstreaza ca gravitatia nu este un efect mecanic al unor "fluxuri concentrice" in acest Univers. Iti mai repet o data ca natura acestor fluxuri (materie intunecata, globostroci roz invizibili, neutrini sau altceva) este irelevanta, problema e la nivel de impulsuri.

Daca mai vrei si alt argument, ar fi acela ca, daca gravitatia ar fi un efect de impingere al unui "flux concentric", atunci masa corpurilor ar creste in mod continuu in mod foarte pronuntat. Faptul ca aceasta crestere in masa nu se regaseste in Universul real demonstreaza ca gravitatia nu este un efect mecanic al unor "fluxuri concentrice" in acest Univers.

Daca mai vrei un argument, existenta unui "flux concentric" ce ar produce prin impingere efectele gravitationale ar insemna ca exista un sistem de referinta preferential, absolut, iar legile fizicii nu ar fi identice fata de orice sistem de referinta, cu alte cuvinte, primul principiu al relativitatii ar fi fals, lucru care nu s-a observat pana acum.


e-
Don't believe everything you think.

Anatol

#Electron:
Citeste textele de la inceput. Le spuneam particule necunoscute, nu stiam ca este adevarat numai partial.
Ipoteza ta e pur si simplu falsa. Nu are cum sa fie "adevarata numai partial".
[/i]
Eu credca o ipoteza poate fi corecta partial, de pilda: Sa zicem ca lumea pentru prima data vede cum o caruta merge la vale, si oamenii cauta un raspuns.

Caruta merge la vale din doua cauze: 1) Fiindca are rotile rotunde care transforma miscarea de rotatie in miscare liniara.Si 2) Fiindca e vale, si corpul se afla in spatiul fortei gravitationale.
Pentru a da raspuns de ce se misca caruta singura la vale, este nevoie de doua raspusuri o data, pe cand cineva poate gasi numai unul din raspunsuri, iar lumea nu intelege, si se vede ca are nevoie de un raspuns complet, din mai multe descoperiri.


virgil 48

   Raspuns pentru # 198 (Electron)
   Precizarea obiectivelor si mijloacelor
In raspunsul tau ai adunat argumentele pe care le desfasori pentru a demonstra ca impingerea gravitationala si fluxul concentric sunt 100%  false.
Eu mi-am propus de la inceput sa sustin si sa dovedesc ca cele doua sunt posibile intr-o
anumita masura. Daca reusesc acest lucru, se va gasi cineva sa cerceteze daca sunt
sigure 100%.
Poate nu am afirmat-o suficient de clar, dar sunt destule ocazii in care m-am referit la
semne de intrebare sau la incredere relativa. Revin pentru a preciza in privinta fluxului
concentric, ca discut despre varianta revizuita provizoriu conform # 161.
Nu considera ca bat in retragere sau ma lamentez, dar nici mijloacele nici cunostiintele
nu-mi permit sa-mi aleg ca obiectiv o demonstratie sigura.

virgil 48

#201
  Continuare la # 200     Precizarea obiectiveor si mijloacelor. Mai bine mai tarziu ...
Pentru demonstratia sigura, ai nevoie de aparatura, masuratori, rezultate experimentale,
fiindca nu este o demonstratie de geometrie. Si mai ales cunostiinte avansate in
domeniu, acestea toate negasind in mine sustinatorul ideal.
Prin urmare voi face un inventar al contraargumentelor tale si voi afisa ce le opun eu.
Pentru ca sa aduc rezultatul in favoarea celor sustinute de mine, trebuie sa demonstrez
numai ca afirmatiile tale nu sunt adevarate 100%. Adica sa introduc un factor de
"indoiala rezonabila".
Inventarul se poate corecta dar te rog, fiindca forumul nostru tot a devenit un
cvasidialog in doi, sa astepti pana termin de afisat. Fiindca acum nu am inca inventarul
incheiat.     Multumesc pentru intelegere,
 Ii multumesc pentru revenire si lui Anatol.

Electron

Citat din: Anatol din August 09, 2011, 10:29:34 PM
Eu credca o ipoteza poate fi corecta partial, de pilda: Sa zicem ca lumea pentru prima data vede cum o caruta merge la vale, si oamenii cauta un raspuns.
Poti sa crezi ce vrei. Daca vei studia vreodata logica vei vedea de ce exemplul tau nu e relevant. Fiecare din cele doua ipoteze prezentate de tine e sau adevarata, sau falsa. Faptul ca asa cum sunt redactate ele sunt sau nu o descriere completa a cauzelor cautate nu inseamna ca adevarul continut in ipoteze este "partial". Iar daca la fiecare ipoteza mai adaugi precizarea ca reprezinta exhaustiv cauzele miscarii carutei, atunci ambele ipoteze sunt pur si simplu false.

e-
Don't believe everything you think.

Electron

Citat din: virgil 48 din August 10, 2011, 10:08:37 AM
 Pentru ca sa aduc rezultatul in favoarea celor sustinute de mine, trebuie sa demonstrez numai ca afirmatiile tale nu sunt adevarate 100%. Adica sa introduc un factor de "indoiala rezonabila".
Probabil nu mai stii unde te afli. Nu suntem la tribunal ca sa stabilim pe cale democratica daca exista sau nu "indoieli rezonabile" legate de ipoteza ta, ci pe un forum dedicat stiintei unde folosim ratiunea si logica, iar rezultatele obtinute sunt sau adevarate, sau false.

CitatInventarul se poate corecta dar te rog, [...], sa astepti pana termin de afisat. Fiindca acum nu am inca inventarul incheiat.
Ar trebui sa postezi tot odata, pentru ca devine obositor stilul acesta al tau de postare multipla. Daca editorul din forum nu te lasa sa scrii mai mult, foloseste o alta aplicatie de editare de text, poate fi chiar si NotePad, si apoi copiaza tot textul pe forum.

Si daca tot te apuci de "inventar", te-as ruga si eu sa sintetizezi cat mai clar ipotezele de la care pleci, ca sa vezi la final care dintre ele sunt demonstrate a fi adevarate si care false. Eu am inteles de la tine ca ipoteza de la care pleci este ca "gravitatia este un fenomen mecanic produs de fluxuri concentrice de particule". Aceasta ipoteza e pur si simplu falsa. Daca pleci cumva (si) de la alte ipoteze, prezinta-le clar macar acum.


e-
Don't believe everything you think.

virgil 48

  Raspuns pentru # 203 (Electron)
Nu pot lasa sa treaca asa usor raspunsul tau din primul paragraf.
Indoiala rezonabila se referea la afirmatia ta sigura, ca ipoteza impingerii gravitationale
este falsa si care o afisezi cu orice ocazie. Vrei sa ma convingi prin persuasiune?
Dece nu astepti inventarul punctelor divergente reiesit din # 198, si ce iti opun eu?
Nu ma ocop acum de soft, nici nu sunt prea priceput.

Electron

Citat din: virgil 48 din August 10, 2011, 12:02:03 PM
  Indoiala rezonabila se referea la afirmatia ta sigura, ca ipoteza impingerii gravitationale este falsa si care o afisezi cu orice ocazie.
virgil 48, inca o data: ipoteza ca gravitatia ar fi un fenomen mecanic produs de fluxuri concentrice ori e adevarata, ori e falsa, nu este loc de "indoiala rezonabila" sau de alte povesti. Ce e asa de greu de inteles?

Daca ti-ai schimbat ipotezele mai nou, esti rugat sa le prezinti clar si la obiect.

CitatVrei sa ma convingi prin persuasiune?
Eu am vrut sa-ti prezint un rationament de la cap la coada, cu participarea ta, ca sa nu ramana lucruri nelamurite. Ai renuntat la demonstratie, apoi ai inceput tu niste calcule, ai facut niste greseli, iar cand ti-am atras atentia m-ai acuzat ca as fi "subversiv", moment in care mi-am dat seama ca nu se poate discuta serios cu tine. In acest moment nu mai vreau sa te conving de minic, pentru ca e clar ca nu esti dispus sa inveti ceva de la altii, tu doar vrei sa repeti fabulatiile tale preferate. N-ai decat.

CitatDece nu astepti inventarul punctelor divergente reiesit din # 198, si ce iti opun eu?
Posteaza tot ce doresti (in limitelor normelor acestui forum).


e-
Don't believe everything you think.

virgil 48

#206
   Raspuns pentru # 198 (Electron)
  Inventarul punctelor divergente  ( 1 )
 1. Argumentul principal prezentat de tine este ca existenta unui flux concentric, respectiv
a unui mediu difuz, ar produce franarea corpurilor in miscare. Acest efect s-ar produce
indiferent de viteza particulelor. Deci ca sa nu se produca franare, ar trebui ca sfera
aceea maron-roscat ce inconjoara grupul de galaxii Coma, sa nu existe de loc.
Dar daca ea a fost fotografiata, inseamna dupa tine, ca acest grup de galaxii este
amenintat de un fel de implozie, si probabil nu numai el. Chiar daca este vorba de un
mediu exotic, cred ca fotografia aceea l-ar fi pus pe ganduri si pe domnul Feynman.
Tot nu esti de acord ca acest argument a devenit cam nesigur?

Electron

Citat din: virgil 48 din August 10, 2011, 04:34:43 PM
   1. Argumentul principal prezentat de tine este ca existenta unui flux concentric, respectiv a unui mediu difuz, ar produce franarea corpurilor in miscare.
Gresit. Argumentul meu principal este ca daca gravitatia ar fi efectul mecanic al unui flux concentric (cum fabulezi tu in ipoteza ta), atunci acel flux ar duce la franarea vizibila a corpurilor in miscare fata de el. Despre asta discutam in acest topic, nu despre fluxuri concentrice de materie exotica ce nu interactioneaza cu materia si ca atare nu are efecte vizibile asupra ei. Chiar nu pricepi acest lucru?

CitatAcest efect s-ar produce  indiferent de viteza particulelor. Deci ca sa nu se produca franare, ar trebui ca sfera aceea maron-roscat ce inconjoara grupul de galaxii Coma, sa nu existe de loc.
Fals. Daca materia din acele fluxuri interactioneaza extrem de slab cu materia obisnuita, atunci chiar daca exista ele nu vor frana corpurile asa cum le-ar frana un flux care ar fi cauza mecanica a gravitatiei.

CitatDar daca ea a fost fotografiata, inseamna dupa tine, ca acest grup de galaxii este amenintat de un fel de implozie, si probabil nu numai el.
Nu inseamna dupa mine deloc asa ceva.

CitatChiar daca este vorba de un mediu exotic, cred ca fotografia aceea l-ar fi pus pe ganduri si pe domnul Feynman.
De ce crezi acest lucru?

CitatTot nu esti de acord ca acest argument a devenit cam nesigur?
Evident ca nu. Si mai repet o data (o sa o repet de cate ori e nevoie) ca argumentele ori sunt corecte, ori sunt gresite. Aici nu merge cu jumatati de masura, cu "nesiguranta" si cu "indoieli rezonabile".

e-
Don't believe everything you think.

virgil 48

   Raspuns pentru # 198 (Electron)
   Inventarul punctelor divergente  ( 2 )
  2. Fluxul concentric de materie intunecata difuza ar produce cresterea masei corpurilor. Acest
argument l-am admis si eu la inceputul discutiilor, fara sa pot anticipa unde se va ajunge. Dar la
# 148 am facut o anumita corectie adaugand si cuvantul DELOC. Asta inseamna ca exista
posibilitatea ca particulele in discutie sa nu fie retinute de corpuri, sau numai de cele foarte mari.
Dar prin trecerea lor prin corpuri, particulele vor ceda printr-un fenomen similar frecarii, o parte
din impulsul lor. Consider si acest argument tot nesigur. Astept si parerea ta.
  3. La penultimul citat din # 198 contesti si faptul ca ipoteticul flux concentric ar putea produce
impingerea gravitationala, desi la un moment dat ( # 135, pct. 2) ai admis ca acesta ar putea
produce curbarea traiectoriilor corpurilor, ceace mi se pare acelasi lucru, spus mai cu retinere.

virgil 48

  Raspuns pentru # 198 (Electron)
  Inventarul punctelor in divergenta ( 3 )
  Nu vreau sa intrerup postarea inventarului, dar ma voi intoarce la # 207 si daca va fi
  necesar si la demonstratia intrerupta.
  3. Prin raspunsurile la citatele 3 si 4 eviti unul, la intrebarea daca materia intunecata
  difuza in miscare, nu ar produce in zona ei un flux omogen izotrop sau concentric.
  4. Ultimul paragraf din raspunsul tau este ceace numeam eu o subversiune. Ai inteles ca
  grecii nu opereaza cu sisteme de referinta si il poti folosi cu orice ocazie, chiar daca ar
  fi ultimul argument. Daca poti considera punctul zero in centrul galaxiei noastre ne putem
  intelege. Tot ziceau unii, ca daca deplasarea aceea spre rosu se observa in toate
  directiile, inseamna ca ne aflam in centrul Universului.     Am terminat inventarul, dar se
  poate suplimenta, eu chiar mai stiu un punct discutabil.