Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Anunţă aici intenţia de a scrie un articol!

Creat de Scientia, Martie 01, 2011, 10:07:42 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Scientia

Acest nou subiect este deschis pentru a deveni locul în care toţi cei care decid să scrie un articol, în vederea publicării pe site, să-şi anunţe această intenţie, în scopul evitării scrierii de către doi oameni pe aceeaşi temă.

Vă rugăm să precizaţi linkul articolului pe care aţi decis să-l traduceţi ori să-l folosiţi ca sursă de inspiraţie.

iulia

Am inceput sa traduc articolul "How thinking for others can boost your creativity":
http://bps-research-digest.blogspot.com/2011/03/how-thinking-for-others-can-boost-your.html

..si articolul despre Serbia din CIA - The World Factbook.


morpheus

#3
De maine incep si eu traducerea unui articol din New Scientist pe tema abilitatilor muzicale:

Finely tuned minds: the secret of perfect pitch

Secretele urechii muzicale absolute
Cu momentul în care ne naştem, timpul începe să ne ia viaţa înapoi. (Seneca)

iulia


Scientia

Excelent, Iulia. În scurt timp o să public primul articol tradus, pe care mi l-ai trimis.


Larisa

  Buna!
  Eu sunt noua pe acest forum dar as vrea sa scriu si eu un articol despre procesul tehnologic de fabricare a acetilenei din metan.Tin sa mentionez k nu foloseste foarte mult elevilor.
  Sunt studenta la Chimie si lucrez la la acest proiect.Daca am acordul dumneavoastra,cand il termin in postez pe forum.
  Va multumesc!

Scientia

Salut,
Eşti binevenită pe forum, iar intenţia ta de a scrie un articol despre procesul tehnologic de fabricare a acetilenei din metan nu poate decât să ne bucure. Te rugăm să scrii totuşi articolul cât mai pe înţelesul nespecialiştilor în chimie, pentru a fi citit de cât mai mulţi, iar lectura să aducă un plus de cunoaştere pentru aceştia. Asta nu înseamnă să renunţi la calitate, ci doar să explici unde este cazul termenii, conceptele, fenomenele din articol.

> Marian.

ioana madalina

Buna!

Sunt noua pe forum si am nevoie de cateva lamuriri.
As dori sa traduc niste articole si de aceea va intreb daca link-urile postate aici sunt singurele traduse.   

Scientia

Salut şi bine ai venit pe forumul Scientia.

Nu, linkurile de pe forum nu indică nici pe departe articolele traduse. Aşa că, dacă te decizi să traduci, te rog să pui linkurile articolelor aici ori să ne scrii pe adresa noastră de email pe care-o găseşti pe prima pagină a site-ului, în partea de sus - pentru a-ţi confirma că acestea nu au fost traduse ori nu sunt lucru.



Scientia

Salut,
Cele două articole de mai sus au fost rezervate (unul deja tradus şi trimis spre publicare). Rugămintea noastră este ca până la terminarea concursului, 17 decembrie 2011, cei care doresc să participe la concurs să trimită cererea de rezervare a unui articol pe adresa noastră de email, admin[at]scientia.ro. Recomandat este să şi aştepte confirmarea rezervării, altfel riscă să traducă, inutil, un articol deja tradus ori aflat în curs de traducere.

Giroscop

Îmi pare rău dacă am creat vreo confuzie, eu sunt cel care a rezervat articolul mai sus menţionat de mine prin email (şi am primit şi confirmarea dumneavoastră că îl pot traduce). L-am trimis în urmă cu doar câteva ore. Din nou, scuzele mele.