Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Cum se roteste Pamantul in jurul Soarelui?

Creat de raul, August 31, 2008, 11:54:56 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

raul

Axa Pamantului este inclinata, astfel ca in rotirea sa in jurul Soarelui, Pamantul este incalzit succesiv mai mult in emisfera nordica apoi sudica. In consecinta, acum la noi este vara iar in Argentina de exemplu este iarna.
La Polul nord este zi iar la polul sud este noapte. Aici vroiam sa ajung .Nu ar fi logic ca la polul nord temperatura sa fie mai mare decat in romania de exemplu? Pt ca eu imi imaginez cum PAmantul este inclinat acum cu polul nord spre Soare iar razele ajung mai mult acolo. Si de aia e si zi 6 luni. Sau nu imi imaginez eu bine?!?!

Adi

Foarte buna intrebare. Cand eram intr-a zecea am petrecut o saptamana gandindu-ma doar la asta: cum se explica alternanta anotimpurilor? Si pana la urma e simplu, trebuie facuta efectiv figura geometrica si apoi modelizat cum se invartate Pamantul in jurul Soarelui.

Pentru moment, hai sa ignoram 3D-ul, axa de rotatie de 23 de grade si faptul ca Pamantul se invarte in jurul axei sale. Ai pur si simplu un cerc si din stanga vin raze paralele. Ei bine, la ecuator razele cad perpendicular pe suprafata solului si atunci sunt absorbite mult si e cald. La o latitudine mai inalta, razele cad piezis, la un anumit unghi, asadar intensitatea scade (suprafata reala de contact e suprafata ori cos de unghi). Ei bine, la poli (nord si sud) razele trec tangential si abia de lovesc Pamantul. De aceea e frig acolo. Deci la poli ar fi frig si daca Pamantul nu s-ar roti in jurul axei sale. Asa vad eu lucrurile. E putin mai clar acum?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

m00nkiller

da, si mai departe.... Cum se formeaza anotimpurile? ce influenteaza axa inclinata a Terrei?

raul

da cred ca am inteles ce se intampla. razele soarelui cad intr-un unghi mai mare in romania fata de suprafata de dupa cercul polar. iar cum suprafata de deasupra cercului polar e aproape plana, alternanta zi - noapte in 24 de ore nu e posibila caci oricum se roteste pamantul razele de la soare tot trec pe acolo. deci ziua e lunga, pana cand polul sud o sa fie indreptat mai mult inspre soare. am inteles bine?

Adi

Pai, pentru inceput, sa ne imaginam ca Pamantul se invarteste in jurul axei sale si axa de rotatie este mereu aceeasi, perpendiculara pe planul de rotatie al Pamentului in jurul Soarelui. Atunci, la miezul zilei, la o anumita latitudine, cade o anumita cantitate de caldura si aceasta este constanta in timpului intregului an. Adica la acea latitudine nu exista anotimpuri. Ci exista doar normala variatie de temperatura de de la zi la noapte, dar aceasta variatie se repeta de-a lungul intregului an. Aceasta este valabila pentru orice latitudine. Asadar, in nici un punct de pe Terra nu exista anotimpuri.

Mai departe, invit pe toti sa studieze problema singuri ceva vreme si apoi sa revina cu ce au descoperit, pentru un nou feedback. Cum anume apar anotimpuri pentru ca axa este inclinata este ceva minunat si merita sa stii o viata intreaga ca ai rezolvat singur aceasta problema fundamentala, care se rezolva simplu, cu ceva rabdare si geometrie in spatiu. Eu am studiat-o o saptamana si am fost fericit doua zile incontinuu dupa ce am inteles-o.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Citat din: raul din Septembrie 01, 2008, 12:30:42 AM
da cred ca am inteles ce se intampla. razele soarelui cad intr-un unghi mai mare in romania fata de suprafata de dupa cercul polar. iar cum suprafata de deasupra cercului polar e aproape plana, alternanta zi - noapte in 24 de ore nu e posibila caci oricum se roteste pamantul razele de la soare tot trec pe acolo. deci ziua e lunga, pana cand polul sud o sa fie indreptat mai mult inspre soare. am inteles bine?

In mare ai inteles. Din pacate nu am putut sa urmaresc complet rationamentul tau, dar vreau sa clarific urmatoarele. Trebuie facuta distinctia intre alternanta anotimpurilor si alternanta zi-noapte. Eu am vorbit despre anotimpuri. Pentru a vedea daca exista anotimuri, comparam cantitatea de radiatii ce cade la miezul zilei in un anumit loc de pe Terra de-a lungul intregului an. Deci nu e vorba de zi-noapte.

Trebuie rabdare sa iti imaginezi Planeta sferica, cu axa de rotatie in o anumita pozitie si sa iei un punct de pe Terra si sa urmaresti la ce unghi cade lumina Soarelui pe el. Apoi vezi cum evolueaza acest unghi pe masura ce trece timpul si Pamantul se invarte in jurul Soarelui.

Atentie! A se considera ca Pamantul se invarte pe un cerc in jurul Soarelui. Efectiv distanta pana la Soare nu conteaza. Exista mici variatii de distanta fata de soare intre iarna si vara, dar aceste diferente sunt asa de mici, incat nu joaca nici un rol. Multi oameni au impresia gresita ca iarna suntem mai departe de Soare decat suntem vara si de aceea primim mai putina lumina si deci caldura de la Soare. Ei bine, se dovedeste ca atunci cand este iarna in emisfera nordica, Pamantul este mai aproape (!) de Soare decat atunci cand este vara in emisfera nordica! In plus, oricum rationamentul este gresit pentru ca chiar si daca ar fi mai aproape de Soare cand ar fi vara in emisfera nordica, ar fi mai departe de Soare cand ar fi vara in emisfera sudica.

Pana la urma, secretul alternantei anotimpurilor nu este in distanta fata de soare, ci in faptul ca axa Pamantului este inclinata.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

raul

iar din cauza miscarii de precesie a pamantului, o data la 12900 de ani , polul nord alterneaza in a fi mai aproape apoi mai departe de soare. prin urmare , emisfera nordica primeste din ce in ce mai multa caldura , iar la jumatatea unui ciclu in miscarea de precesie, vara va fi in ianuarie. oare nu e asta o cauza a incalzirii globale, mai ales ca la polul sud s-a spus ca nivelul ghetii chiar e in crestere?

Adi

Citat din: raul din Septembrie 03, 2008, 11:13:12 PM
iar din cauza miscarii de precesie a pamantului, o data la 12900 de ani , polul nord alterneaza in a fi mai aproape apoi mai departe de soare. prin urmare , emisfera nordica primeste din ce in ce mai multa caldura , iar la jumatatea unui ciclu in miscarea de precesie, vara va fi in ianuarie. oare nu e asta o cauza a incalzirii globale, mai ales ca la polul sud s-a spus ca nivelul ghetii chiar e in crestere?

Imi pare rau, nu stiu multe despre precesia Pamantului, am gasit un link pe Wikipedia in schimb. Poti sa citesti aici mai mult. Insa pana una alta, te pot ajuta sa intelegi formarea anotimpurilor. Te-ai mai gandit la problema asta? Am oferit niste sugestii in postul meu precedent.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Abel Cavaşi

Citat din: raul din Septembrie 03, 2008, 11:13:12 PM
iar din cauza miscarii de precesie a pamantului, o data la 12900 de ani , polul nord alterneaza in a fi mai aproape apoi mai departe de soare. prin urmare , emisfera nordica primeste din ce in ce mai multa caldura , iar la jumatatea unui ciclu in miscarea de precesie, vara va fi in ianuarie. oare nu e asta o cauza a incalzirii globale, mai ales ca la polul sud s-a spus ca nivelul ghetii chiar e in crestere?
Interesante constatări, Raul! Felicitările mele! Totuşi, eu cred că precesia nu afectează diferenţiat cele două emisfere, deoarece ambele au aceeaşi distanţă faţă de Soare de-a lungul unui an. Singurul efect al precesiei este scurtarea anului deoarece precesia are sens opus revoluţiei.

[OT]
Aşadar, e posibil ca încălzirea globală să fie doar un efect al activităţii noastre tehnologice, prin care ardem din resursele energetice terestre mai mult decât se ardea pe cale naturală în trecut. De asemenea, diferenţele de tehnologie dintre emisfera sudică şi cea nordică (sunt mai multe ţări dezvoltate în emisfera nordică) ar putea explica şi diferenţele dintre suprafeţele celor două calote polare de gheaţă. Părerea mea...
[/EOT]

raul

recunosc ca am citit intr-o carte despre precesia pamantului, unde se punea intrebarea daca noi in emisfera nordica o sa avem vreodata vara in ianuarie. iar raspunsul era da, tocmai datorita precesiei. de aici am dedus ca ar fi o varianta a incalzirii tocmai aceasta miscare de precesie care face ca temperaturile in timpul iernii sa fie tot mai mari (tocmai datorita inversarii anotimpurilor) .

pt adi: eu cred ca am cam inteles cum se formeaza anotimpurile , tocmai din ce am discutat pana acum. o sa revin cu alte intrebari. :)

Adi

Citat din: raul din Septembrie 04, 2008, 03:55:23 PM
pt adi: eu cred ca am cam inteles cum se formeaza anotimpurile , tocmai din ce am discutat pana acum. o sa revin cu alte intrebari. :)

Daca ai inteles, atunci uite o intrebare. Noi am invatat la Geografie ca pentru punctele cu paralele intre Tropicul Racului si Tropicul Capricornului, e mereu vara. Ca pentru cele aflate intre Tropicul Racului si Cercul Artic (in emisfera nordica) si intre Tropicul Capricornului si Cercul Antarctic (in emisfera sudica) are loc o alternanta a anotimpurilor, iar pentru cele aflate intre Cercul Arctic si Polul Nord sau intre Cercul Antarctic si Polul sud e numai iarna.

1. Explica aceasta: ca in ciuda rotatiei axei, nu oriunde pe Pamant au loc anotimpuri.
2. Explica existenta Solstitiilor si Echinoctiilor.
3. Pe alta Planeta, unde axa Pamantului ar fi inclinata la alt unghi, cum s-ar schimba cele de mai sus?

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

ionut

Citat din: Adi din Septembrie 01, 2008, 12:16:15 AM
Pentru moment, hai sa ignoram 3D-ul, axa de rotatie de 23 de grade si faptul ca Pamantul se invarte in jurul axei sale. Ai pur si simplu un cerc si din stanga vin raze paralele. Ei bine, la ecuator razele cad perpendicular pe suprafata solului si atunci sunt absorbite mult si e cald. La o latitudine mai inalta, razele cad piezis, la un anumit unghi, asadar intensitatea scade (suprafata reala de contact e suprafata ori cos de unghi). Ei bine, la poli (nord si sud) razele trec tangential si abia de lovesc Pamantul. De aceea e frig acolo. Deci la poli ar fi frig si daca Pamantul nu s-ar roti in jurul axei sale. Asa vad eu lucrurile. E putin mai clar acum?
Buna,
   Datorita inclinatiei Pamantului, razele Soarelui cad perpendicular pe suprafata globului terestru intr-un anumit timp al zilei pe o banda aflata intre cele 2 tropice. Tropicele se afla la o latitudine egala cu unghiul de inclinatie al Pamantului.
   Intr-adevar, inclinatia Pamantului determina anotimpurile si diferenta de temperaturi medii dintre anotimpuri. O inclinatie mai mare inseamna anotimpuri mai extreme. Cu alte cuvinte, precesia Pamantului influenteaza anotimpurile dar data fiind perioada acestei precesii ma indoiesc ca noi putem simti aceasta diferenta intr-o viata de om.

raul

la 1. eu m-a m gandit asa: daca pamantul nu ar avea axa inclinata, atunci in orice punct al sau ar fi mereu acelasi anotimp, pt ca ar primi aceeasi cantitate de energie de la soare tot anul. cum axa este inclinata rezulta ca jumatatea de partea polului inclinat spre soare primeste mai multe energie. (aici mi-am imaginat un ou care sta drept si undeva mai departe un punct care emite lumina; lumina venita de la punct spre ou descrie un con, si mi s-a parut evident ca daca inclinam oul putin la pulul inferior de exemplu, atunci razele care treceau chiar prin punctele de la polul superior nici nu vor mai atinge oul.). iar aici va fi vara. in timpul miscarii de revolutie , are loc trecerea gradata a polului mai bine incalzit in postura de a fi el cel mai departat de soare. astfel cealalta emisfera primeste mai multa energie deci acolo va fi vara. iar in cealalta emisfera iarna. intre cele doua tropice e mereu vara pt ca suprafata respectiva primeste mereu aceesi cantitate de energie.  (din nou analogia cu oul zic eu ca este graitoare).

la intrebarea 2 asa am judecat :atunci cand polul nord e inclinat spre soare , punctul reprezentat de polul nord va primi lumina non-stop chiar daca se roteste, pt ca e doar un punct.cu cat coboram , suprafata care primeste lumina si unde va fi zi , va fi mai mare decat suprafata care nu primeste lumina si unde va fi noapte. asa ca un punct dat va sta mai mult in lumina decat in intuneric , deci ziua va fi mai lunga. pe masura ce pamantul se roteste in jurul soarelui, situatia se schimba treptat si e normal ca ziua va scadea in durata, se va ajunge la echinoctiu , si tot asa.

3.pe o alta planeta , depinde de inclinatia axei. daca e dreapta, am mai spus. daca e orizontala atunci intr-o emisfera va fi mereu noapte iar in cealalta mereu zi . si tot asa......pt axele intermediare, verile vor fi ma i calde iar iernile mai reci in functie de inclinatie.




Adi

Raul, iti voi raspunde mai detaliat cand analizez tot ce ai spus. Esti pe drumul ce bun, insa mai e pana cand explicatia sa fie clara si corecta. Vezi si ce a scris Ionut, caci el are clar si corect, dar dens. Asa ca iti pun o noua intrebare ajutatoare.

Exista trei numere, trei unghiuri. U1 este unghiul de inclinare a axei de rotatie fata de perpendiculara la planul de rotatie a Pamantului in jurul Soarelui. U2 este unghiul paralelelor celor doua tropice, care au acelasi unghi. U3 este unghiul paralelelor celor doua cercuri polare, care au ambele acelasi unghi.

Care sunt valorile lui U1, U2, U3 pentru Pamant?
Ce relatie exista intre ele? (Incearca sa ghicesti relatia)
Aplica apoi relatia la alte valori ale lui U1. Cum se schimba U2 si U3 (tropicele si cercurile) atunci cand U1 e 10 grade?


Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Citat din: ionut din Septembrie 04, 2008, 05:17:32 PM
Citat din: Adi din Septembrie 01, 2008, 12:16:15 AM
Pentru moment, hai sa ignoram 3D-ul, axa de rotatie de 23 de grade si faptul ca Pamantul se invarte in jurul axei sale. Ai pur si simplu un cerc si din stanga vin raze paralele. Ei bine, la ecuator razele cad perpendicular pe suprafata solului si atunci sunt absorbite mult si e cald. La o latitudine mai inalta, razele cad piezis, la un anumit unghi, asadar intensitatea scade (suprafata reala de contact e suprafata ori cos de unghi). Ei bine, la poli (nord si sud) razele trec tangential si abia de lovesc Pamantul. De aceea e frig acolo. Deci la poli ar fi frig si daca Pamantul nu s-ar roti in jurul axei sale. Asa vad eu lucrurile. E putin mai clar acum?
Buna,
   Datorita inclinatiei Pamantului, razele Soarelui cad perpendicular pe suprafata globului terestru intr-un anumit timp al zilei pe o banda aflata intre cele 2 tropice. Tropicele se afla la o latitudine egala cu unghiul de inclinatie al Pamantului.
   Intr-adevar, inclinatia Pamantului determina anotimpurile si diferenta de temperaturi medii dintre anotimpuri. O inclinatie mai mare inseamna anotimpuri mai extreme. Cu alte cuvinte, precesia Pamantului influenteaza anotimpurile dar data fiind perioada acestei precesii ma indoiesc ca noi putem simti aceasta diferenta intr-o viata de om.

Ionut, tu pari a fi cel mai aproape de adevar. Da-mi putin timp sa compar cu imaginea pe care o am eu in minte. Pana atunci, am o intrebare rapida. Ce se intelege prin "precesia Pamantului"?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro