Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Care este distanța maximă, de la care nu se mai propagă radiațiile?

Creat de Mihai, Aprilie 26, 2013, 07:39:56 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Mihai

Exprimați rezutlatul în funcție de frecvență dacă este posibil pentru o sursa de 1 w, și poate unificați teoriile cu bit-ul informațional.

Detalii ajutatoare:

de exemplu:

Caldura de 1 Joule, în vid poate să se propage la 1 km?

Care este distanța pentru înjumătățirea radiațiilor calorice?

Aberatii, hai ca m-am plictisit!!! Nu mi-a transmis ceva ca am fost logat doar o ora la voi si am pierdut datele. Incerc sa refac. Ce munca grea pentru mine!


E0=1 bit = o cuanta de energie = h*miu= 1 =  const1 [bit]= k [watt]

E=m*c^2

notam var1=m/miu

E/E0=m*c^2/(h*miu)=m/miu*c^2/h = m/miu*const2 = var1*const2 [Watt/Watt] [Watt/bit]

m=E/E0*miu*h{const1}/c^2
[gram]=[Watt/Bit*1/metru*secunda]

---in continuare m-am incurcat nu pot sa mai refac.

dar, m=F/a

=> [N*s^2/metru]=[Watt/Bit*1/metru*secunda]
=>[1]=[N/Watt*bit*s]

nu mai stiu imi datuse o constanta in loc de newton pe watt se redusese constanta 1

[1] banuiesc ca trebuie sa fie cuanta de masura pentru variabila1

Alte idei:

Model atomic.

Renuntam la tot tipul de bozomi sau le dam viteza de deplasare cu c-variabil si vom avea culori in functie de viteza particulelor. Unii spun ca: "lasane in pace caci am gasit si masa la particule". Da! Dar, E=mc^2 deci cu viteza variabila se detecteaza si masa. E bine stiut ca fluxul magnetic este dat si de amperajul in fire.

puriu

Distanta maxima? Depinde de radiatie si de mediul de propagare. In vid orice radiatie se propaga la infinit sau pana cand este absorbita de un corp. In aer radiatiile electromagnetice se comporta aproape ca in vid, iar cele corpusculare sunt absorbite la distante mici (zeci de milimetri pentru radiatia alfa, zeci de centimetri pentru beta, etc.). Radiatia calorica este o radiatie electromagnetica in spectrul infrarosu. Intensitatea unei radiatii scade cu patratul distantei de la sursa, iar distanta de injumatatire depinde de distanta de la sursa (se calculeaza usor, este de 0,4 ori distanta initiala).