Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Care este sensul conceptului de "chiralitate" folosit in fizica particulelor?

Creat de morpheus, Aprilie 29, 2011, 11:36:03 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

morpheus

Am intalnit conceptul de "chiralitate" in articolul despre bosonul W.

In original se facea referire la o caracteristica a naturii pentru care autorul a folosit termenul "handedness".

Din dictionarele limbii romane disponibile pe net rezulta ca termenul de chiralitate a fost introdus de lordul Kelvin in 1883 si se refera la o proprietate geometrică de neidentitate a unui obiect (a unei molecule) cu imaginea sa în oglindă.

Despre ce e vorba cand termenul e folosit in domeniul fizicii particulelor?
Cu momentul în care ne naştem, timpul începe să ne ia viaţa înapoi. (Seneca)

morpheus

In asteptarea unor raspunsuri dinspre cei cu studii in domeniu am rasfoit putin netul romanesc si nu numai. Am dat peste ceva pe un blog de pe softpedia, Topcatbv.

Intr-un post cu titlu ciudat de acolo ni se introduce si termenul de helicitate si se vorbeste si despre chiralitate.

Ambii termeni sunt prezenti si pe pagina wikipedia dedicata conceptului, una destul de tehnica...
Cu momentul în care ne naştem, timpul începe să ne ia viaţa înapoi. (Seneca)

HarapAlb

Citat din: morpheus din Aprilie 29, 2011, 11:36:03 AM
Din dictionarele limbii romane disponibile pe net rezulta ca termenul de chiralitate a fost introdus de lordul Kelvin in 1883 si se refera la o proprietate geometrică de neidentitate a unui obiect (a unei molecule) cu imaginea sa în oglindă.
Cu sensul asta se foloseste si in fizica, insa nu neaparat la un obiect ci si la un proces, transformare etc. S-a descoperit experimental ca uneori imaginea in oglinda nu exista :)  Neutrinii au mereu elicitate stanga in timp ce anti-neutrinii au mereu elicitate dreapta. Cand vine vorba de procese ne referim la violarea paritatii (reflexia in oglinda) in transformarile mediate de interactiunea slaba (de aici legatura cu bosonii W si Z).

Sunt multe lucruri interesante de povestit... Daca ai timp si esti pasionat urmareste cursul inregistrat al lui Feynman "Six not so easy pieces - Symmetries in Physical Laws", se gaseste in format mp3. Poti intreba aici daca sunt chestii mai greu de inteles.

Adi

Da, chiralitate sau helicitate e tot una. Iti poti imagina simplu asa. Un electron mergand spre dreapta si cu spinul spre stanga are helicitate stanga, iar un electron mergand tot spre dreapta dar cu spinul tot spre dreapta are helicitate dreapta. Exista electroni cu helicitate stanga si electroni cu helicitate dreapta. Dar partenerii electronilor, anume neutrinii electronici, nu pot avea decat helicitate stanga! Nu exista neutrini care sa aiba spinul in directia de deplasare, ci doar in directia opusa deplasarii. Si asta duce la faptul ca forta slaba (al carei semn distinctiv e emisia neutrinilor) violeaza simetria paritatii. Este singura forta elementara din cele patru care violeaza aceasta simetrie.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Sieglind

Citat din: morpheus din Aprilie 29, 2011, 11:36:03 AM

In original se facea referire la o caracteristica a naturii pentru care autorul a folosit termenul "handedness".

Din dictionarele limbii romane disponibile pe net rezulta ca termenul de chiralitate a fost introdus de lordul Kelvin in 1883 si se refera la o proprietate geometrică de neidentitate a unui obiect (a unei molecule) cu imaginea sa în oglindă.


Definiţia dată de Lordul Kelvin:

<< I call any geometrical figure, or group of points, chiral, and say that it has chirality if its image in a plane mirror, ideally realized, cannot be brought to coincide with itself. >>
Lord Kelvin,
Baltimore Lectures on Molecular Dynamics and the Wave Theory of Light,
Appendix H., § 22, footnote p. 619.
C.J. Clay and Sons, Cambridge University Press Warehouse, London 1904.


sursa: http://petitjeanmichel.free.fr/itoweb.petitjean.html

Termenul este construit din grecescul χειρ (cheir), mână, de aici, în engleză devine handedness.

Adi

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

mircea_p

Poate asta ar trebui pusa la "cum spui corect in romaneste", dar cum e mai comun in romaneste: chiralitate sau elicitate?
De fapt, daca ma gandesc mai bine, "elicitate" nici nu stiu daca e un cuvant folosit in romaneste. Dar nici "helicitate" nu prea cred ca e.