Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

O abordare diferită a teoriei particulelor elementare

Creat de Scientia, Martie 31, 2011, 07:43:02 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Scientia

Un nou articol de Teodor Sârbu, de această dată privind o abordare diferită a teoriei particulelor elementare.

Teodor Sarbu

Sunt curios. Toata lumea este de acord cu ce am scris, nimeni nu este de acord, sau pe nimeni nu intereseaza subiectul? Doar practic tot ce am publicat aici ulterior are legatura mai mult sau mai putin cu acest articol. Probabil ca veti raspunde in majoritate, ca nimeni nu este de acord cu acest subiect sau nu intereseaza. Asta chiar daca articolele ulterioare au fost marcate de discutii mai mult sau mai putin aprinse.

Electron

Citat din: Teodor Sarbu din Septembrie 12, 2011, 03:18:43 PM
Sunt curios. Toata lumea este de acord cu ce am scris, nimeni nu este de acord, sau pe nimeni nu intereseaza subiectul?
Sau poate modul tau de prezentare este complet neinteresant. Mai stii?

e-
Don't believe everything you think.

AlexandruLazar

Eu sunt în a treia categorie. Observațiile mi se pare admirabile dpdv matematic dar sunt complet arbitrare. În plus, sunt foarte multe de "să admitem" fără niciun motiv pentru care ar trebui "să admitem".

florin_try

#4
 Eu l-am citit, dar 'articolul' se refera la cu totul altceva si nicidecum la 'O abordare diferită a teoriei particulelor elementare'.
Cu alte cuvinte, continutul nu are nici o legatura cu titlul.

In opinia mea, titul 'O abordare diferită a teoriei particulelor elementare' e foarte interesant.  

Teodor Sarbu

Electron. Regret prezentarea seaca catre foarte seaca.
Alexandre. Nu am ce face daca nu te intereseaza un subiect. Totusi ce te faci daca nu se gaseste bozonul Higgs? Pica toata fizica actuala oficiala a particulelor elementare. Asta dupa anumite pareri. Poate nu ar trebui sa supralicitezi la ce spune mentorul tau, seful tau, sau nimic din toate astea si eu ma insel. Cit despre "sa admitem" la o lectura mai atenta totdeauna este urmata de o explicatie mai mult sau mai putin evidenta pentru cei interesati.
Florine. Nu prea inteleg ce spui. Mi se pare ilogic. Daca l-ai citit la ce anume se refera, daca nu la  partucule elementare?

florin_try

Citat din: Teodor Sarbu din Septembrie 13, 2011, 08:02:24 AM
Florine. Daca l-ai citit la ce anume se refera, daca nu la  partucule elementare?

Da, am citit cu rabdare.

Citat din: Teodor Sarbu din Septembrie 13, 2011, 08:02:24 AM
Nu prea inteleg ce spui. Mi se pare ilogic.

OK, aici iti dau dreptate. Asta era si senzatia mea.

AlexandruLazar

Citat din: Teodor Sarbu din Septembrie 13, 2011, 08:02:24 AM
Alexandre. Nu am ce face daca nu te intereseaza un subiect. Totusi ce te faci daca nu se gaseste bozonul Higgs? Pica toata fizica actuala oficiala a particulelor elementare.

Pe de-o parte, nu ar fi deloc o noutate ca o ipoteză științifică să nu fie confirmată. Pe de altă parte, acesta nu e un argument pentru lucrurile pe care le prezinți.

CitatCit despre "sa admitem" la o lectura mai atenta totdeauna este urmata de o explicatie mai mult sau mai putin evidenta pentru cei interesati.

Eu nu văd niciun motiv evident pentru care, de exemplu, torul de care vorbești s-ar roti cu viteza luminii, altul decât că ai ales cu grijă formulele folosite anterior și, admițând că se mișcă la viteza luminii, ies niște rezultate mai simple. Raționamentul matematic în sine mi se pare desigur interesant, dar mi se pare bazat pe asocieri arbitrare.

Adi

Citat din: Teodor Sarbu din Septembrie 13, 2011, 08:02:24 AM
Electron. Regret prezentarea seaca catre foarte seaca.
Alexandre. Nu am ce face daca nu te intereseaza un subiect. Totusi ce te faci daca nu se gaseste bozonul Higgs? Pica toata fizica actuala oficiala a particulelor elementare.

Da si nu. Pica teoria actuala, dar nu faptele experimentale deja masurate. Va trebui ca o teorie noua sa fie cea corecta, care teorie sa explice si faptele experimentale deja masurate. Exista deja zeci de astfel de teorii deja create, iar la LHC sunt testate si ele in acelasi timp in care este testata experimental masa bosonului Higgs. Deocamdata nici o astfel de teorie nu a fost confirmata. Intre ele, cele mai celebre sunt "supersimetria" si "technicolor". Desigur ca problema construirii teoriei corecte este foarte importanta. Eu sunt sceptic doar ca o vei realiza tu. Sunt deja mii de teoreticieni cu decenii de experienta in spate si lucreaza la asta.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Teodor Sarbu

Adi. Sa stii ca si eu am lucrat foarte mult timp la aceasta teorie. Este adevarat ca in special in ultimii 6 ani, dar si inainte cu mult timp. Nu doresc decit sa stiu, acum sau peste mai mult sau mai putin timp, daca am cit de cit dreptate. Sigur ca am si eu multe indoieli. De aceasta am si postat pe acest site o serie de articole care nu acopera nici pe departe tot ce am scris si nu am publicat. Nu caut decit argumentele altora pro sau contra.

Apropo. Mi-a cazut in mina recent o carte pe care nu o recomand celor care cunosc mai putina fizica si in general cred ca nu prea foloseste la mare lucru nimanui. Carte este "Probleme filozofice ale mecanicii cuantice" de M.E. Omelianovski. Editura stiintifica 1958. Evident traducere din limba rusa. Pentru gustul meu are mult prea multe referiri la materialismul dialectic, asa ca mai mult am rasfoit-o.

Adi

Citat din: Teodor Sarbu din Septembrie 13, 2011, 12:07:17 PM
Nu doresc decit sa stiu, acum sau peste mai mult sau mai putin timp, daca am cit de cit dreptate.

Nu ai.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Teodor Sarbu

Nu fii chiar asa de sigur. Doar timpul o va dovedi. Sper sa tii mai minte ce am afirmat eu aici.

Teodor Sarbu

Alexandru. Daca torul nu se roteste cu viteza luminii nu poate exista, aceasta este clar demonstrata in articol c^2με=1 evident viteza luminii in vid la patrat inmultita cu permeabilitatea magnetica a vidului si cu constanta dielectrica a vidului. Formula aceasta este cunoscuta inca din scoala, liceu sau focultate. Doar aceasta conditie am demostrat-o in articol. Am fost de mult timp socat de aceasta relatie. Dar acum rezulta clar de ce viteza luminii este viteza maxima a unui corp, particule in univers. Am mai scris despre aceasta.

AlexandruLazar

Formula asta este cunoscută din școală și nu se bazează pe niciun tor. De ce ar exista torul ăsta?

HarapAlb

Citat din: Teodor Sarbu din Septembrie 12, 2011, 03:18:43 PM
Sunt curios. Toata lumea este de acord cu ce am scris, nimeni nu este de acord, sau pe nimeni nu intereseaza subiectul?
Cu ce sa fim de acord ? E un ghiveci de formule si idei folosite dupa bunul plac. De exemplu, formula E=hf este valabila in cazul fotonilor, ce are de-a face cu electronii sau protonii ?

Alt exemplu elocvent de ghiveci:
Citat din: Teodor Sarbu din Septembrie 13, 2011, 06:27:21 PM
Daca torul nu se roteste cu viteza luminii nu poate exista, aceasta este clar demonstrata in articol c^2με=1 evident viteza luminii in vid la patrat inmultita cu permeabilitatea magnetica a vidului si cu constanta dielectrica a vidului.