Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

de ce legile fizice ale universului ar fi constante in timp si spatiu

Creat de florin_try, Martie 04, 2011, 08:59:09 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

florin_try

 De ce un univers (al nostru de exemplu) ar avea legile fizice ce il guverneaza constante in timp?
Si de ce un univers (al nostru de exemplu) ar fi omogen si izotrop (in spatiu), in raport cu legile ce il guverneaza? (cu alte cuvinte de ce ar avea aceleasi legi pretutindeni in spatiu).

Exista un motiv intuitiv simplu si direct pe baza caruia se poate argumenta ca  legile fizice ale universului trebuie sa fie  constante in timp si spatiu?

===
PS: Prin 'legi fizice' inteleg de exemplu valoarea constantelor fundamentale.

Adi

Intr-adevar, nu stim sigur ca legile fizicii sunt constante in tot Universul, dar nu avem motive sa credem altceva. Trebuie vazut cum istoric oamenii au crezut ca legile fizicii sunt unele pe Pamant si altele in ceruri. Newton a inteles ca legile miscarii corpurilor ceresti si legile caderii corpurilor pe Terra sunt aceleasi. Legile fizici de pe Pamant erau la fel si in Univers. Atunci a inceput acest proces de a studia legile fizicii si in alte zone din afara Pamantului si deocamdata nici un experiment nu a sugerat altceva. Noi stiind legile acestea pe Pamant si stiind ca ele sunt la fel in trecut si in viitor, sau in orice loc din spatiu, putem spune lucruri despre evolutia Universului. Iar acele teorii fac predictii despre cum ar trebui sa fie Universul acum, predictii ce sunt verificate acum experimental. Asadar, faptul ca teoria Big Bangului a putut fi construita si apoi predictiile sale sunt confirmate experimental este un indiciu puternic ca legile fizicii sunt la fel in tot spatiu si timp. Desigur, mereu vor putea aparea mici variatii, cand vom avea precizia necesara sa le masuram. Stiinta nu e o dogma, credem ce ne spun experiemtele de acum. Iar la precizia de acum, legile fizicii si constantele fizicii sunt egale peste tot in spatiu si timp.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

florin_try

Citat din: Adi din Martie 04, 2011, 10:13:42 AM
Stiinta nu e o dogma, credem ce ne spun experiemtele de acum. Iar la precizia de acum, legile fizicii si constantele fizicii sunt egale peste tot in spatiu si timp.

Intr-adevar, experimentele indica ca legile universului si constantele sale universale sunt aceleasi peste tot. Experimentul nu poate fi negat.

Eu ma gindeam la principiul cauzalitatii: nu imi pot imagina relatia cauza efect violata. Daca legile universului ar fi diferite de la un punct la altul, nu cumva la un moment dat cauzalitatea nu mai e respectata? Pe de alta parte, nu imi este clar daca mici variatiuni ale constantei gravitationale (de exemplu) in mod necesar vor duce la violarea relatiei cauza efect, asadar maybe constantele universale ar putea
varia 'un pic' de la punct la altul (prin 'un pic' inteleg variatiuni suficient mici -dar in principiu  masurabile-ce nu violeaza inca cauzalitatea).

Citisem recent despre incercari recente de a considera in teorie viteza luminii variabila in timp (asa numita 'variable light speed'). Ori VSL implica asumptia ca legile universului nostru (i.e. valoarea lui c) s-au modificat in timp, isn't that crazy?

Adi

Citat din: florin_ din Martie 04, 2011, 10:46:49 AM
Eu ma gindeam la principiul cauzalitatii: nu imi pot imagina relatia cauza efect violata. Daca legile universului ar fi diferite de la un punct la altul, nu cumva la un moment dat cauzalitatea nu mai e respectata?

Buna idee. Nu am raspuns.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

mircea_p

A fost o stire chiar pe Scientia.ro despre un articol recent cu privire la posibilitatea unei variatii a constantei structurii fine in Univers.

DEM

Poate este prea mult sa vorbim despre legi fizice....Universul - raţional sau existenţial, nu le împarte în categorii ci doar funcţioneaza pe baza unei determinări interne, generata odată cu apariţia sa. Dacă vom accepta Teoria Big Bang-ului, atunci evident avem deaface cu un comportament unic valabil pe toata durata expansiunii, dar cu determinari particulare la fiecare scară de mărime, toate aceste comportamente pe care le numim "Legi" având la baza vibraţiile primordiale dar si armonicele sau "compoziţiile" structurilor galactice, planetare, vii, etc.

Aşadar, legile la care facem referire trebuie sa fie bazate pe alte legi ale căror conţinut nu îl percepem incă.

Vă propun o lege universală, cum ar fi cea a armoniei structurale, a frumuseţei, a binelui şi optimului absolut. Vă asigur că de la aceasta putem ajunge la absolut toate legile cunoscute până în prezent dar şi la cele încă ne-enunţate.

Să nu uităm de binar, vortex, materie sau necunoscut. Toate sunt supuse aceloraşi legi, pretutindeni.
dem

florin_try

Citat din: DEM din Martie 27, 2011, 08:55:55 AM
Dacă vom accepta Teoria Big Bang-ului, atunci evident avem deaface cu un comportament unic valabil pe toata durata expansiunii, dar cu determinari particulare la fiecare scară de mărime, toate aceste comportamente pe care le numim "Legi" având la baza vibraţiile primordiale dar si armonicele sau "compoziţiile" structurilor galactice, planetare, vii, etc.

Suna interesant; whatever it means... (nu am inteles nimic). 

DEM

Citat din: florin_ din Martie 27, 2011, 09:00:18 AM
Citat din: DEM din Martie 27, 2011, 08:55:55 AM
Dacă vom accepta Teoria Big Bang-ului, atunci evident avem deaface cu un comportament unic valabil pe toata durata expansiunii, dar cu determinari particulare la fiecare scară de mărime, toate aceste comportamente pe care le numim "Legi" având la baza vibraţiile primordiale dar si armonicele sau "compoziţiile" structurilor galactice, planetare, vii, etc.

Suna interesant; whatever it means... (nu am inteles nimic). 

Iar nu ai înţeles....ce nu ai înţeles, ce nu este clar, de ce nu întrebi la obiect....?

Electron

Citat din: DEM din Martie 27, 2011, 08:55:55 AM
Vă propun o lege universală, cum ar fi cea a armoniei structurale, a frumuseţei, a binelui şi optimului absolut.
Care e definitia pe care o folosesti pentru conceptele subliniate de mine cu rosu? Vreau sa vad ceva definitii concrete, pentru a le putea folosi apoi in mod clar si sa nu ajungem sa le modificam dupa bunul plac in functie de context. Ce inseamna ele aici, in contextul "legii Universale"?

CitatVă asigur că de la aceasta putem ajunge la absolut toate legile cunoscute până în prezent dar şi la cele încă ne-enunţate.
Ok, dupa ce vei explicita definitiile de mai sus, va urma sa ne demonstrezi ce e asa cum spui.


e-
Don't believe everything you think.

Abel Cavaşi

Citat din: florin_ din Martie 04, 2011, 08:59:09 AM
De ce un univers (al nostru de exemplu) ar avea legile fizice ce il guverneaza constante in timp?
Si de ce un univers (al nostru de exemplu) ar fi omogen si izotrop (in spatiu), in raport cu legile ce il guverneaza? (cu alte cuvinte de ce ar avea aceleasi legi pretutindeni in spatiu).

Exista un motiv intuitiv simplu si direct pe baza caruia se poate argumenta ca  legile fizice ale universului trebuie sa fie  constante in timp si spatiu?

===
PS: Prin 'legi fizice' inteleg de exemplu valoarea constantelor fundamentale.
Legile care nu sunt constante în timp şi spaţiu nu sunt legi. Prin definiţie, noi căutăm să descoperim acele legi care rămân valabile mereu şi pretutindeni. Propoziţiile a căror valoare de adevăr depinde de loc sau de moment, nu pot fi considerate legi ale naturii. Cunoaşterea ştiinţifică autentică este aceea care nu se opreşte la găsirea unor propoziţii care depind de loc sau de timp, ci se duce mai departe până găseşte propoziţii a căror valoare de adevăr nu poate depinde de loc sau de timp (şi abia aceste propoziţii pot fi numite atât de pretenţios: legi ale naturii).

Mishulanu

Citat din: DEM din Martie 27, 2011, 08:55:55 AM
Vă propun o lege universală, cum ar fi cea a armoniei structurale, a frumuseţei, a binelui şi optimului absolut. Vă asigur că de la aceasta putem ajunge la absolut toate legile cunoscute până în prezent dar şi la cele încă ne-enunţate.
Cum frumusetea si binele sunt chestiuni relative, nu au cum sa fie baza unei legi universale.

A.Mot-old

Citat din: DEM din Martie 27, 2011, 08:55:55 AM
Poate este prea mult sa vorbim despre legi fizice....Universul - raţional sau existenţial, nu le împarte în categorii ci doar funcţioneaza pe baza unei determinări interne, generata odată cu apariţia sa. Dacă vom accepta Teoria Big Bang-ului, atunci evident avem deaface cu un comportament unic valabil pe toata durata expansiunii, dar cu determinari particulare la fiecare scară de mărime, toate aceste comportamente pe care le numim "Legi" având la baza vibraţiile primordiale dar si armonicele sau "compoziţiile" structurilor galactice, planetare, vii, etc.

Aşadar, legile la care facem referire trebuie sa fie bazate pe alte legi ale căror conţinut nu îl percepem incă.

Vă propun o lege universală, cum ar fi cea a armoniei structurale, a frumuseţei, a binelui şi optimului absolut. Vă asigur că de la aceasta putem ajunge la absolut toate legile cunoscute până în prezent dar şi la cele încă ne-enunţate.

Să nu uităm de binar, vortex, materie sau necunoscut. Toate sunt supuse aceloraşi legi, pretutindeni.
dem
Utopie legea aia caci se vede ca nu este numai bine si frumos....... ;D
Adevărul Absolut Este Etern!

atanasu

Cavasi, toate bune si frumoase dar stiinta merge inductiv in descoperirea noului iar inductia completa nu exista decat in matematica. In natura functioneaza numai inductia incompleta, dar da asa este daca in permanenta ceva ce se presupune lege nu e verificata la fel  precum in conjectura Goldbach mereu si mereu si orcat de adanc in timp si in spatiu si astefel  nu se dovedeste stabila ea nu mai este lege.
Merita meditat la ce a spus Florin si la care Adi spune ca nu are raspuns. Dar cu asta cred ca intram in domeniiul filozofiei caci ce se putea spune dpdv stiintific s-a cam spus.

Florin: "Eu ma gindeam la principiul cauzalitatii: nu imi pot imagina relatia cauza efect violata. Daca legile universului ar fi diferite de la un punct la altul, nu cumva la un moment dat cauzalitatea nu mai e respectata? Pe de alta parte, nu imi este clar daca mici variatiuni ale constantei gravitationale (de exemplu) in mod necesar vor duce la violarea relatiei cauza efect, asadar maybe constantele universale ar putea
varia 'un pic' de la punct la altul (prin 'un pic' inteleg variatiuni suficient mici -dar in principiu  masurabile-ce nu violeaza inca cauzalitatea)."

atanasu

Abel,
Adaug ceva la ce am scris acum niste luni incercand sa relansez un subiect care chiar merita dar se pare ca pe acest forum nu mai ai cu cine si de aceea te provoc ca sa vad daca mai esti prin acete ograzi:
O lege clara si care este cu siguranta aceiasi in  univers cred ca este raportul circumferinta / diametru, o constanta deci una universala pe care noi o numim Pi si care este un numar transcendent. Inclin sa cred din motive mistice ca adevaratele constante universale sunt numere transcendente aratand infinitatea si incognoscibilitatea universului si in mic dar si in mare.
Poate ma intreaba si electon ceva sa vad daca el mai exista pe aici sau discutia cu ILASUS l-a epuizat total odata ce o speranta vaga si nemarturisita ca o sa vada un grafic cu timpul avand o pozitie similara cu celelalte trei coordonate nu s-a realizat(era ceva pentru TRG desigur :) )