Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Soarele

Creat de ICS, Iunie 21, 2010, 08:06:35 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

ICS

Se stie ca orice corp care radiaza caldura se raceste.Soarele se raceste?Cata energie pierde soarele intr-o secunda?

Adi

Citat din: ICS din Iunie 21, 2010, 08:06:35 PM
Se stie ca orice corp care radiaza caldura se raceste.Soarele se raceste?Cata energie pierde soarele intr-o secunda?

Cosmologia este stiinta care studiaza Universul la scara mare. Unitatea cea mai mica din cosmologia este galaxia. O galaxie are sute de miliarde de stele. Asadar Soarele nu este studiat in cosmologie. Ci este studiat in domeniul astrofizicii.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Citat din: ICS din Iunie 21, 2010, 08:06:35 PM
Se stie ca orice corp care radiaza caldura se raceste.Soarele se raceste?Cata energie pierde soarele intr-o secunda?

Acum raspunsul: da, desigur ca Soarele se raceste pentru ca emite radiatie. De altfel, acea radiatie pe care o emite ajunge si pe Pamant si genereaza toate sursele de energie de pe Pamant (vant, valuri, lumina, caldura, carbune, petrol, evaporarea apei, etc). Fara acea pierdere de energie de la Soare noi nu am exista.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Mihnea Maftei

#3
Citat din: ICS din Iunie 21, 2010, 08:06:35 PM
Se stie ca orice corp care radiaza caldura se raceste.Soarele se raceste?

Nu e adevarat ca orice corp care radiaza caldura se raceste.  Spre exemplu, tu radiezi caldura si nu te racesti (daca ai febra, sa zicem, chiar te incalzesti).

Citat din: Adi din Iunie 21, 2010, 08:14:19 PM
da, desigur ca Soarele se raceste pentru ca emite radiatie.

Nu cred ca Soarele se raceste pentru ca emite radiatie. Caldura radiata de Soare este inlocuita de caldura generata prin reactiile de fuziune nucleara din Soare, care mentin Soarele fierbinte. In cazul corpului uman, procesele de oxidare etc. (nu stiu exact care sunt procesele biologice care extrag energia din mancare) mentin corpul cald.

O piatra incinsa, sa spunem, care nu are un mecanism intern de generare de caldura, e adevarat ca se raceste radiind caldura. Dar si ea, cand ajunge la temperatura ambientala, va radia tot atata caldura cat va primi de la mediul inconjurator - de aceea va ramane la o temperatura constanta si nu se va mai raci.

Adi

De acord cu clarificarea lui Mihnea. Voiam sa spun ca daca ar fi un singur efect, atunci da, s-ar raci. Cu alte cuvinte, efectul este o tendinta de racire. Dar desigur Soarele compenseaza cu noua energie formata in reactiile sale termonucleare si temperatura lui nu scade. La fel si corpul uman.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Mishulanu

Citat din: Mihnea din Iunie 21, 2010, 09:04:53 PM
Caldura radiata de Soare este inlocuita de caldura generata prin reactiile de fuziune nucleara din Soare, care mentin Soarele fierbinte.

Avand in vedere ca volumul de hidrogen existent in Soare este in continua scadere, peste cateva miliarde de ani, Soarele intr-adevar se va raci.

Mihnea Maftei

Citat din: Mishulanu din Iunie 21, 2010, 09:17:43 PM
Avand in vedere ca volumul de hidrogen existent in Soare este in continua scadere, peste cateva miliarde de ani, Soarele intr-adevar se va raci.

Da, asa e.

mircea_p

Citat din: ICS din Iunie 21, 2010, 08:06:35 PM
Cata energie pierde soarele intr-o secunda?
Prima parte a intrebarii mi se pare clarificata.

Pentru a doua parte se poate cauta pe Google dar e un exercitiu intersant sa o calculam singuri stiind asa zisa constanta solara. Aceasta reprezinta radiatia primita de la soare pe un metru patrat situat la distanta egala cu distanta soare-pamant (numita si unitate astronomica= UA). Aceasta constanta se poate masura si variaza putin in timpul anului dar valoarea medie este in jur de 1400 W (pe m^2).
Considerand ca fiecare metru patrat aflat la aceeasi distanta primeste aceeasi energie, trebuie doar sa calculam suprafata unei sfere cu raza 1UA si sa inmultim cu constanta solara).
1UA este approx 150 milioane km sau 1.5x10^11m.
Aria sferei va fi de ordinul 10^23 (4 Pi da inca un ordin) si inmultind cu 1500 W (inca un 10^3) rezulta o cantitate de ordinul 10^26 Watt.
Asta e ordinul de marime al puterii radiate de soare.

Un alt exercitiu interesant ar fi sa calculam puterea totala "receptionata" de pamant. Asta ar indica limita superioara pentru productia de energie solara (daca am acoperi tot pamantul cu panouri solare).

Mishulanu

@mircea_p
Soarele mai pierde energie si prin emisia de neutrini, nu doar prin radiatie electromagnetica.

AlexandruLazar

Strict la nivel de efect, in general toate stelele aflate in echilibru termodinamic (si soarele nostru este unul din ele) radiaza cam tot atata energie cata produc.

mircea_p

Citat din: Mishulanu din Iunie 21, 2010, 11:24:53 PM
@mircea_p
Soarele mai pierde energie si prin emisia de neutrini, nu doar prin radiatie electromagnetica.
Asa e. Constanta solara include numai radiatia electromagnetica.
Intrebarea initiala se referea la energie in general deci ar trebui sa includem si neutrinii.
Aici e mai greu de gasit o valoare dar energia radiata ca neutrini e de cateva procente din energia totala, din cate am citit eu.
Predictia teoretica era de 3% (modelul lui Bahcall). Masuratorile au gasit ceva in jur de 1/3 din valoare prezisa. Asta fost (sau poate mai este) asa numita "problema a neutrinilor solari". Nu stiu care mai e stadiul actual in domeniul asta.

Deci ordinul de marime al energiei totale ar fi cam tot pe acolo.