Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Exista un astfel de transformator ?

Creat de RaduH, Iunie 20, 2010, 03:52:38 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

RaduH

Vreau sa va intreb daca stiu bine sau nu despre posibilitatea realizarii unui astfel de transformator si ce legatura are cu feromagnetismul o eventuala amplificare ?

Mihnea Maftei

Salut. Firul acela infasurat prin care trece curent continuu nu are niciun efect asupra semnalului pe care il obtii (adica ori cu el, ori fara el, obtii acelasi lucru), pentru ca fluxul magnetic generat de el e constant - nu e variabil - si, deci, nu produce o tensiune. Deci graficul pe care il vei obtine va fi unul sinusoidal centrat pe zero si nu ridicat.

AlexandruLazar

#2
Pe langa ceea ce a spus Mihnea, mai am de adaugat faptul ca in cazul unui transformator nu se poate vorbi efectiv de o amplificare in sensul comun (oricum nu intr-un sens foarte util). In principiu, ceea ce iti doresti de la un amplificator este o amplificare in putere (adica puterea din circuitul de iesire sa fie mai mare decat puterea la intrare), nu numai in tensiune -- de asta pe toate amplificatoarele scrie puterea de iesire in W, nu tensiunea de iesire in V. La un transformator, puterea furnizata la iesire este cat cea la intrare (fara a pune la socoteala niste pierderi care in regim nominal sunt destul de mici -- incarcat in regim nominal un transformator are un randament de 95-98% sau chiar mai mult la cele de puteri foarte mari).

Strict cu referire la amplificarea in tensiune: feromagnetismul are legatura cu ea pentru ca materialele feromagnetice "concentreaza" liniile de camp magnetic. Ai putea, daca tii neaparat, sa faci un transformator fara jug, numai din doua bobine. Insa o parte destul de mica a liniilor de camp magnetic s-ar inchide prin bobina a doua, deci numai o parte mica a fluxului magnetic ar ajunge sa induca o tensiune in infasurarea secundara. Jugul magnetic forteaza liniile de camp sa se inchida prin el (datorita proprietatilor feromagnetice), astfel incat majoritatea liniilor de camp ajung sa contribuie la fluxul prin suprafata secundara.

In rest, cele spuse de Mihnea sunt corecte. Legea inductiei electromagnetice spune ca tensiunea indusa este proportionala cu rata de variatie a fluxului magnetic prin suprafata ([tex]\frac{d \phi}{dt}[/tex]). Campul magnetic generat de o infasurare de curent continuu e constant, deci nu poate induce nicio tensiune electromotoare intr-o alta infasurare.

Edit: strict ca si forma constructiva, asa arata jugul unui transformator trifazat.

cris

Sa stiti ca sunt niste aplicatii de genul asta in care infasurarea de CC are rolul de a schimba punctul de saturatie magnetica a miezului si de aici modificarea formei semnalului de iesire.

Electron

Don't believe everything you think.


AlexandruLazar

Se poate sa ma insel dar amplificatoarele magnetice (care au infasurari de curent continuu) nu au jugul construit ca in figura lui RaduH.

valangjed

Citat din: AlexandruLazar din Iunie 21, 2010, 04:46:59 PM
Se poate sa ma insel dar amplificatoarele magnetice (care au infasurari de curent continuu) nu au jugul construit ca in figura lui RaduH.
Corect!Au o alta constructie si se construiesc din aliaje caracterizate de o curba de magnetizare dreptunghiulara si cu pierderi mici (permalloy , ortonal , fier-nichel etc.)
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Electron

Don't believe everything you think.

RaduH

#9
Multumesc pentru precizari.
Deci intrebare pentru cris : se poate amplifica puterea prin intermediul feromagnetismului sau numai se modifica forma semnalului ?
Nu prea am inteles din link-ul respectiv.
Scuze pentru aceasta intrebare dar ori nu mai retin eu bine ori iar am avut o carte ciudata la indemana.

mircea_p

Citat din: RaduH din Iunie 21, 2010, 07:48:21 PM
Multumesc pentru precizari.
Deci intrebare pentru cris : se poate amplifica puterea prin intermediul feromagnetismului sau numai se modifica forma semnalului ?
Nu prea am inteles din link-ul respectiv.
Scuze pentru aceasta intrebare dar ori nu mai retin eu bine ori iar am avut o carte ciudata la indemana.
Se poate, dar nu e vorba de un transformator. Nu ai primar si secundar. Vezi circuite Puterea suplimentara provine dintr-o sursa exterioara, la fel ca la un amplificator cu tranzistori sau triace. Nu stiu care e avantajul, daca este vreunul. 
Vezi scheme de circuite, de exemplu aici
http://www.tpub.com/neets/book8/32o.htm
Vezi diferenta intre circuitul desenat de tine si cele din link?

cris

Citat din: RaduH din Iunie 21, 2010, 07:48:21 PM
Multumesc pentru precizari.
Deci intrebare pentru cris : se poate amplifica puterea prin intermediul feromagnetismului sau numai se modifica forma semnalului ?
Nu prea am inteles din link-ul respectiv.
Scuze pentru aceasta intrebare dar ori nu mai retin eu bine ori iar am avut o carte ciudata la indemana.
Teoretic da folosind partea neliniara a histerezisului la variatii mici de intrare obtii variatii mai mari pe iesire.In practica nu sunt multe aplicatii datorita parametrilor si costurilor fata de o amplificare pe baza de semiconductori de exemplu.

Mihnea Maftei

#12
Citat din: cris din Iunie 22, 2010, 11:35:38 AM
Citat din: RaduH din Iunie 21, 2010, 07:48:21 PM
Multumesc pentru precizari.
Deci intrebare pentru cris : se poate amplifica puterea prin intermediul feromagnetismului sau numai se modifica forma semnalului ?
Nu prea am inteles din link-ul respectiv.
Scuze pentru aceasta intrebare dar ori nu mai retin eu bine ori iar am avut o carte ciudata la indemana.
Teoretic da folosind partea neliniara a histerezisului la variatii mici de intrare obtii variatii mai mari pe iesire.

Nu poti extrage energie din nimic si asta interzice amplificarea puterii despre care cred ca vorbiti mai sus. (Dar chiar sunt curios - fara ironie - sa imi spui, cris, daca chiar credeai ca se poate produce energie din nimic cu un transformator.)

E tentant sa crezi ca poti amplifica puterea cu un transformator pentru ca materialul din care e facut transformatorul (fier...) amplifica mult campul magnetic produs de infasurarea primara. Acest camp magnetic amplificat (de fapt, variatia lui, care e si ea amplificata) produce o tensiune in infasurarea secundara. Problema e ca, daca conectezi un rezistor la acea tensiune si lasi curentul sa circule prin el - si deci si prin infasurarea secundara - acel curent produce un camp magnetic (care e si el amplificat de fierul din transformator) care produce o tensiune pe infasurarea secundara ce se opune tensiunii initiale de pe infasurarea secundara. Faptul ca lasi curentul sa treaca prin infasurarea secundara va duce la o scadere a tensiunii pe infasurarea secundara. Poti sa faci tensiunea pe infasurarea secundara oricat de mare atat timp cat nu trece curent prin acea infasurare; dar puterea e produsul dintre tensiune si curent.

Probabil ca nu am explicat prea riguros, dar la o analiza cantitativa se observa ca nu poti produce in infasurarea secundara mai multa putere decat in infasurarea primara fara ca puterea suplimentara sa vina de undeva din exterior.

Daca are cineva ceva de adaugat sau lamurit pe tema asta, eu sunt sincer interesat sa aud.

mircea_p

Citat din: Mihnea din Iunie 23, 2010, 03:12:08 AM

Nu poti extrage energie din nimic si asta interzice amplificarea puterii despre care cred ca vorbiti mai sus. (Dar chiar sunt curios - fara ironie - sa imi spui, cris, daca chiar credeai ca se poate produce energie din nimic cu un transformator.)


Amplificarea (de tensiune, de putere) nu inseamna creare de energie si nu este interzisa. Amplificatoare de putere sant decrise in cartile de electronica si exista in echipamentele stereo in mod curent.
"Amplificarea" de care e vorba se refera la cresterea puterii unui semnal (variabil) pe baza energiei furnizate de o sursa (de curent continuu de obicei).

Amplificatorul magnetic pare ca functioneaza in acelasi mod. Semnalul aplicat pe bobina de excitatie modifica impedanta din circuitul de sarcina (la fel cum intr-un tranzistor cu efect de camp tensiunea pe poarta schimba rezistenta in circuitul de sarcina).
In cazul magnetic impedanta se modifica datorita "impingerii" magnetizarii in zona de stauratie unde permeabilitatea este mult mai mica decat in zona lineara. Cel putin asta am inteles din siteurile indicate.

RaduH

#14
CitatAmplificarea (de tensiune, de putere) nu inseamna creare de energie si nu este interzisa. Amplificatoare de putere sant decrise in cartile de electronica si exista in echipamentele stereo in mod curent.
"Amplificarea" de care e vorba se refera la cresterea puterii unui semnal (variabil) pe baza energiei furnizate de o sursa (de curent continuu de obicei).

Amplificatorul magnetic pare ca functioneaza in acelasi mod. Semnalul aplicat pe bobina de excitatie modifica impedanta din circuitul de sarcina (la fel cum intr-un tranzistor cu efect de camp tensiunea pe poarta schimba rezistenta in circuitul de sarcina).
In cazul magnetic impedanta se modifica datorita "impingerii" magnetizarii in zona de stauratie unde permeabilitatea este mult mai mica decat in zona lineara. Cel putin asta am inteles din siteurile indicate.
Categoric am inteles de la bun inceput ca energia din exterior e cea introdusa de curentul continuu.
Citathttp://www.tpub.com/neets/book8/32o.htm
Vezi diferenta intre circuitul desenat de tine si cele din link?
Am mai cautat si am mai gasit si eu.
http://www.tpub.com/content/neets/14180/css/14180_140.htm
http://www.datasheetcatalog.org/datasheets/70/182735_DS.pdf
http://sparkbangbuzz.com/mag-amp/mag-amp.htm

Cam asta ar fi urmatoarea intrebare. Cele doua semnale nu se pot cumula?