Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Credeti in existenta lui Dumnezeu??

Creat de iuly_Astrofizician, Ianuarie 23, 2009, 01:06:13 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Credeti in existenta lui Dumnezeu??

da
40 (363.6%)
nu
21 (190.9%)

Numărul total de membrii care au votat: 11

SEARCHER8206

Stiinta nu poate dovedi existenta lui D-zeu nici nu poate nega. Religia nu poate dovedi ca stiinta se insala dar nici ca nu. D-zeu exista pentru ca asa l-a nu mit religia.Religia l-a creat pe D-zeul pe care il stim. D-zeul adevarat este ceva mai presus decat pute noi intelege, si nici Biserica si nici Stiinta nu vor putea oferi explicatii sau argumente pro si contra in viitorul apropiat, desi cu fiecare zi ce trece stiinta castiga teren, totusi universul pare tot mai complex, gasim tot mai multe evenimente referitoare la Facerea Universului si motivele pentru care s-a intamplat asta explicabile doar cu ceva de genul "Exista Cineva acolo". Cel putin pentru moment. Cred ca la nivel de intelegere a Universului suntem in situatia primilor Homo Sapiens care incepusera sa inteleaga fenomenele naturii.
Deocamdata eu sunt intre religie si stiinta: exista Cineva acolo sau mai multi:), dar totul va putea fi explicat mai tarziu.Acum nu

Electron

Citat din: SEARCHER8206 din Iulie 19, 2010, 03:11:20 PM
gasim tot mai multe evenimente referitoare la Facerea Universului si motivele pentru care s-a intamplat asta explicabile doar cu ceva de genul "Exista Cineva acolo".
Poti sa dai cateva exemple in acest sens?

e-
Don't believe everything you think.

Darro

Citat din: Electron din Iulie 18, 2010, 05:26:19 PM
Citat din: Darro din Iulie 17, 2010, 09:32:52 PM
Am crescut mare  :)
Cu alte cuvinte e doar o chestiune de dimensiune?

Daca nu doresti sa elaborezi raspunsul si te multumesti doar sa faci afirmatii fara nici un argument, nu mai insist. Pe aici se obisnuieste insa sa se dezvolte ideile.

e-


De ce crezi ca e nevoie sa argumentez inexistenta a ceva ce nu a fost dovedit?


Electron

Citat din: Darro din Iulie 19, 2010, 07:50:58 PM
De ce crezi ca e nevoie sa argumentez inexistenta a ceva ce nu a fost dovedit?
Ai inteles gresit. Nu consider ca e nevoie sa argumentezi inexistenta a ceva ce nu a fost dovedit, ci consider ca e nevoie sa argumentezi de unde vine aceasta opinie categorica pe care ai exprimat-o telegrafic.

Repet, nu mai insist, daca nu doresti sa dezvolti ideea.

e-
Don't believe everything you think.

xenocratus

Sunt atatea lucruri care n-au fost dovedite( desi nu stiu ce intelegi tu prin "dovedit"), daca am fi sa ne luam dupa principiul asta am sta si am astepta apocalipsa. Cum am zis si mai devreme, spune-mi tu: din moment ce noi de-abia ne cunoastem planeta si nici pe asta toata, cum am putea sa cunoastem ceva superior noua, aflat nu doar in afara universului, dar luandu-ne dupa ce spun majoritatea religiilor, in afara timpului si spatiului? Nu zic ca ar exista, dar nu imi asum dreptul sa spun ca nu exista pentru ca sunt constient ca nu as putea stabili asa ceva. Sa respingi categoric ceva ce nu intelegi nu e o dovada de superioritate, eventual de negare a limitarii tale de cunoastere..

Electron

Citat din: xenocratus din Iulie 19, 2010, 11:38:20 PM
cum am putea sa cunoastem ceva superior noua, aflat nu doar in afara universului, dar luandu-ne dupa ce spun majoritatea religiilor, in afara timpului si spatiului?
Aici problema pe care o vad eu este: de ce am crede ceea ce spun "majoritatea religiilor" despre asa ceva? De ce am pleca cu premisa ca religiile "stiu ce spun" despre asta?

CitatNu zic ca ar exista, dar nu imi asum dreptul sa spun ca nu exista pentru ca sunt constient ca nu as putea stabili asa ceva.
Ok, deci tu declari ca esti constient ca nu ai putea stabili asa ceva (si anume ca nu exista ceea ce afirma religiile), dar eu te intreb: de ce presupui ca "religiile" au vreo credibilitate pe aceste teme? Consideri ca sunt altii care pot stabili ceea ce tu nu poti?

e-
Don't believe everything you think.

xenocratus

De ce am crede ce spun majoritatea religiilor? Aici deja nu pot sa argumentez folosind logica. Eu unul cred pentru ca am citit fragmente din cartile de baza ale mai multor religii si legende/mituri (in special de natura orientala, venite din India; pe langa astea, mai sunt probabil sute de lucrari fantastice, romantice respectiv expresioniste care prezinta astfel de scene) in care este prezentata geneza iar asemanarea cu ce am inteles eu ca a fost Big Bangul e suficienta ca sa ma convinga ca exista posibilitatea ca universul sa nu fi aparut de la sine. Poate altii au fost doar brain-washed, asa cum sustin cei mai multi ateisti, si cred pentru ca asa li s-a spus (asta ca sa raspund si la intrebarea cu credibilitatea).
De ce am pleca cu premisa ca religiile stiu ce spun? Pai nu trebuie sa plecam cu premisa asta, e chiar mai indicat asa. Pur si simplu punem in balanta ce stim, ce credem, ce simtim si fiecare ajunge la propria concluzie: cred sau nu. Certitudinea e totusi periculoasa.
Da, cred ca sunt oameni care pot stabili, problema e ca nu cred ca acei oameni sunt multi sau prea "vizibili" ca sa zic asa. Cred ca exista initiati care au reusit sa treaca de aceasta bariera a spiritului si au ajuns suficient de departe cat sa cunoasca astfel de lucruri.
Imi pare rau daca n-am fost foarte coerent.

Electron

Citat din: xenocratus din Iulie 20, 2010, 12:42:24 AM
De ce am crede ce spun majoritatea religiilor? Aici deja nu pot sa argumentez folosind logica. Eu unul cred pentru ca am citit fragmente din cartile de baza ale mai multor religii si legende/mituri (in special de natura orientala, venite din India; pe langa astea, mai sunt probabil sute de lucrari fantastice, romantice respectiv expresioniste care prezinta astfel de scene) in care este prezentata geneza iar asemanarea cu ce am inteles eu ca a fost Big Bangul e suficienta ca sa ma convinga ca exista posibilitatea ca universul sa nu fi aparut de la sine.
Ce intelegi tu prin expresia "universul ar fi aparut de la sine"? Ti se pare ca in teoria Big-Bang Universul ar fi aparut de la sine? Daca da, atunci alternativa care zici tu ca e? Ca a fost cauzat de cineva/ceva sa apara? Daca da, acel cineva/ceva cum a aparut, "de la sine"?

In plus, as fi curios sa aflu daca tu consideri ca ceea ce numesc religiile "Dumnezeu" este responsabil de aparitia Universului, dar si de miracolele si actiunile descrise in scripturi (adica cele care descriu contactul cu oamenii).

CitatPoate altii au fost doar brain-washed, asa cum sustin cei mai multi ateisti, si cred pentru ca asa li s-a spus (asta ca sa raspund si la intrebarea cu credibilitatea).
De unde stii ca cei mai multi atei sustin varianta cu spalarea pe creier? Cunosti ceva statistici in acest sens?

CitatDe ce am pleca cu premisa ca religiile stiu ce spun? Pai nu trebuie sa plecam cu premisa asta, e chiar mai indicat asa. Pur si simplu punem in balanta ce stim, ce credem, ce simtim si fiecare ajunge la propria concluzie: cred sau nu.
Pana la urma nu am inteles, in cazul tau cum e? Pleci cu premisa ca religiile stiu ce spun, sau din contra? Daca intrebarea e prea personala nu insist sa raspunzi la ea.

CitatCertitudinea e totusi periculoasa.
Aici te referi la certitudinea fara argumente, nu-i asa? Nu de alta, dar in stiinta exista destule certitudini (in masura in care exista certitudini), iar atributul de "periciuloase" nu e tocmai cel mai potrivit, dupa parerea mea.

CitatDa, cred ca sunt oameni care pot stabili, problema e ca nu cred ca acei oameni sunt multi sau prea "vizibili" ca sa zic asa. Cred ca exista initiati care au reusit sa treaca de aceasta bariera a spiritului si au ajuns suficient de departe cat sa cunoasca astfel de lucruri.
Pe ce se bazeaza aceasta credinta? Pe increderea in ceea ce spun ei insisi? Sau pentru ca altii spun ca exista asemenea cazuri?

CitatImi pare rau daca n-am fost foarte coerent.
Eu iti multumesc pentru raspunsuri. Daca pun intrebari este tocmai pentru ca incerc sa inteleg argumentele tale. Iar in momentul in care gasesc incoerente (in sensul de contradictii) le voi indica, tocmai pentru a le clarifica.

e-
Don't believe everything you think.

Tabarcea Eduard

Interesanta problema ! E doar o problema ,v-ati intrebat vreodata daca nu ar exista conceptul despre Dumnezeu , eu cred ca ar fi un haos in cazul oamenilor cu iq sub minim din aceasta cauza oamenii de stiinta nu cred in Dumnezeu dar totusi nu fac crime sau nu mai stiu eu ce incalcari ale legii .Religia ar trebui sa faca un ,,UPDATE'' la cunostitntele de astazi si sa nu mai spuna ,,Daca te gandesti inebunesti'' si sa spuna ca Dostoievski,,Sa crezi oribtor in ceva inseamna sa nu rationezi'' Dumnezeu face parte din noi in sensul ca eu tu care citesti si toti de pe aceasta planeta care nu sa format in 6 zile se conglomereaza in ceva ce as numi eu Dumnezeu .Va imaginati sa fie doar oameni buni sa se ajute intre ei normal ca exista asa ceva dar izolat trebuie sa fie un echilibru.

Eu vreau sa va intreb doar o chestie in legatura cu adevarul biblic si anume Daca Dumnezeu a creat PAMANTUL in 6 zile atunci cum e posibil ca o infinitate de stele sa fie create in a 3 zi.Sau mergem pe ideea ca Niemni nu a zburat in cosmos au filmat astia in Sahara nu?


AlexandruLazar

Hehe ;D paradoxul lui Olbers dă bătăi de cap generaţie după generaţie, nu :)?

CitatE doar o problema ,v-ati intrebat vreodata daca nu ar exista conceptul despre Dumnezeu , eu cred ca ar fi un haos in cazul oamenilor cu iq sub minim din aceasta cauza oamenii de stiinta nu cred in Dumnezeu dar totusi nu fac crime sau nu mai stiu eu ce incalcari ale legii .

Crezi? Mie mi se pare oarecum improbabil; uite că peştii Piranha nu cred în Dumnezeu şi totuşi nu se mănâncă între ei. Pe de altă parte, există destui oameni deştepţi care încalcă diverse legi, însă nu tot ce este ilegal este şi imoral (sau invers).