Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Hrana cruda e cea mai buna

Creat de Stellar, Octombrie 10, 2010, 03:57:08 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Stellar

Tot ce pot sa spun este ca experienta mea contrazice, pare-se, ceea ce invatam in scoli si acasa.
Nu m-am imbolnavit de nimic niciodata, din contra, ma simt mai plin de energie.
In ceea ce priveste gustul, e o chestie de obisnuinta. Oricum, carnea cruda nu se mananca fara sa fie bine condimentata.
Incearca si o sa vazi ca nu se moare din asta :)

Citat din: Reveuse.Kaari din Octombrie 25, 2010, 08:07:56 PM
Ficat crud? Care crudă? Ouă crude? Sincer cred că prefer să mă îmbolnăvesc. Nici nu pot să îmi imaginez gustul (sau mai bine spus nu vreau). În plus şi fiertul are rolul lui, de a elimina bacteriile şi ce-o mai fi dăunător prin carne. Cred că un om poate fi la fel de sănătos sau chiar şi mai sănătos decât unul care mănânca "crudităţi" şi dacă mănâncă carnea fiartă sau prăjită atâta timp cât nu se fac excese la prăjeli.

Stellar

Da, asa se subintelege...
Oua crude am mancat de mic, bateam albusul spuma si il amestecam cu zahar, apoi amestecam si galbenusul. E f.f. bun.

Citat din: Adi din Octombrie 25, 2010, 08:49:45 PM
Ouale crude sunt sanatoase si chiar gustoase si sunt folosite la multe tratamente. Dar carnea cruda nu se mananca decat in cateva cazuri exceptionale. Prin a manca crud se subintelege ca se renunta la carne si se mananca mai mult vegetarian.

Stellar

Eu iti spun din experienta ca poate fi f. buna :) si nu cred ca are nimic de-a face cu evolutia. Oamenii de acum 10.000 de ani nu erau diferiti d.p.d.v. fizic sau mental de omul de azi.

Citat din: florin_ din Octombrie 26, 2010, 05:30:10 AM

Carnea cruda nu poate fi buna. Homo sapiens nu mai maninca carne cruda de 10 de mii de ani. Trebuie sa fie un motiv bun pentru asta, altfel evolutia nu ar fi urmat aceasta cale.

Stellar

Incearca si vei vedea ca nu mori... omul se obisnuieste cu orice.
Citat din: Reveuse.Kaari din Octombrie 26, 2010, 05:25:57 PM
Ouăle or fi bune crude, dar nu sunt pe gustul meu. Mie nici măcar cele moi nu îmi plac, dapăi crude de tot:D

Electron

Off topic:

Stellar, cand citezi din cineva si vrei sa-i raspunzi, pune comentariul tau dupa partea citata, pentru ca altfel se intelege ca citatul e raspuns la ce zicu tu inainte ceea ce creeaza confuzii.

End off topic.

e-
Don't believe everything you think.

ioana.m

Citat din: Stellar din Octombrie 27, 2010, 03:21:16 PM
Eu iti spun din experienta ca poate fi f. buna :) si nu cred ca are nimic de-a face cu evolutia. Oamenii de acum 10.000 de ani nu erau diferiti d.p.d.v. fizic sau mental de omul de azi.


Ma indoiesc profund ca oamenii de acum 10.000 de ani nu erau diferiti fizic sau mental de noi. Ei nu aveau de exemplu, bolile pe care noi le avem acum. Ar fi murit dintr-un simplu virus sau raceala. In plus, sa mananci carne cruda mi se pare foarte periculos si nu toti isi pot permite carne scumpa sau mai stiu eu de care.

chimistul

Salut!

CitatMa indoiesc profund ca oamenii de acum 10.000 de ani nu erau diferiti fizic sau mental de noi. Ei nu aveau de exemplu, bolile pe care noi le avem acum. Ar fi murit dintr-un simplu virus sau raceala. In plus, sa mananci carne cruda mi se pare foarte periculos si nu toti isi pot permite carne scumpa sau mai stiu eu de care.

Intr-adevar erau diferiti fizic de noi. Aveau burta plata, nu aveau chelie, nu portau ochelari si aveau posteriorul ferm. Nu aveau celulita, etc, etc. Pt ca faceau efort fizic.
Intr-adevar bolile s-au inventat in laboratorul unui vraci care dupa ce au descoperit cate o planta noua care nu avea nici un folos  a decis acest lucru pentru a le putea vinde. LOL!
Si intr-adevar Prometeu a adus focul oamenilor cu muuuuult mai tarziu as aca oamenii de acum 10.000 de ani nu aveau acces la el sa isi poata praji carnea. Si sarea a fost sintetizata in laborator destul de recent asa ca nici nu puneau sare pe carne. De aceea nu aveau probleme cu inima.

Omul are de multa vreme un aliat foarte puternic: focul. Acesta l-a ajutat sa transforme natura. Incepand cu mancarea prepararea fierturilor, medicamentelor, ceaiurilor, etc. Legat de ajutorul dat tehnicii d efoc nu are rost sa discutam aici. Bafta!

Stellar

Citat din: ioana.m din Octombrie 27, 2010, 06:40:50 PM
Ma indoiesc profund ca oamenii de acum 10.000 de ani nu erau diferiti fizic sau mental de noi. Ei nu aveau de exemplu, bolile pe care noi le avem acum. Ar fi murit dintr-un simplu virus sau raceala. In plus, sa mananci carne cruda mi se pare foarte periculos si nu toti isi pot permite carne scumpa sau mai stiu eu de care.

Eu ma refer la anatomie. Crezi ca oamenii de acum 10000 de ani aveau vreun organ in plus sau in minus, sau ca organele lor functionau altfel decat azi?

Stellar

Citat din: chimistul din Octombrie 27, 2010, 07:32:02 PM

Intr-adevar erau diferiti fizic de noi. Aveau burta plata, nu aveau chelie, nu portau ochelari si aveau posteriorul ferm. Nu aveau celulita, etc, etc. Pt ca faceau efort fizic.
Intr-adevar bolile s-au inventat in laboratorul unui vraci care dupa ce au descoperit cate o planta noua care nu avea nici un folos  a decis acest lucru pentru a le putea vinde. LOL!
Si intr-adevar Prometeu a adus focul oamenilor cu muuuuult mai tarziu as aca oamenii de acum 10.000 de ani nu aveau acces la el sa isi poata praji carnea. Si sarea a fost sintetizata in laborator destul de recent asa ca nici nu puneau sare pe carne. De aceea nu aveau probleme cu inima.

Omul are de multa vreme un aliat foarte puternic: focul. Acesta l-a ajutat sa transforme natura. Incepand cu mancarea prepararea fierturilor, medicamentelor, ceaiurilor, etc. Legat de ajutorul dat tehnicii d efoc nu are rost sa discutam aici. Bafta!


Bune remarci! Ave !

ioana.m

Citat din: Stellar din Octombrie 28, 2010, 09:47:07 AM
Citat din: chimistul din Octombrie 27, 2010, 07:32:02 PM

Intr-adevar erau diferiti fizic de noi. Aveau burta plata, nu aveau chelie, nu portau ochelari si aveau posteriorul ferm. Nu aveau celulita, etc, etc. Pt ca faceau efort fizic.
Intr-adevar bolile s-au inventat in laboratorul unui vraci care dupa ce au descoperit cate o planta noua care nu avea nici un folos  a decis acest lucru pentru a le putea vinde. LOL!
Si intr-adevar Prometeu a adus focul oamenilor cu muuuuult mai tarziu as aca oamenii de acum 10.000 de ani nu aveau acces la el sa isi poata praji carnea. Si sarea a fost sintetizata in laborator destul de recent asa ca nici nu puneau sare pe carne. De aceea nu aveau probleme cu inima.

Omul are de multa vreme un aliat foarte puternic: focul. Acesta l-a ajutat sa transforme natura. Incepand cu mancarea prepararea fierturilor, medicamentelor, ceaiurilor, etc. Legat de ajutorul dat tehnicii d efoc nu are rost sa discutam aici. Bafta!


Bune remarci! Ave !

Daca e sa o luam asa atunci si omul de acum mii de ani se ducea la culcare cand apunea soarele si se trezea la rasarit nu statea noaptea prin cluburi sau pe net jucand WOW. Vreau sa spun ca traim intr-o lume antropizata care nu va mai fi niciodata ceea ce a fost. Totusi mi se pare ca alternativele, inclusiv mancarea vegetariana sunt mai accesibile decat carnea cruda, cum eu una, nu as putea sa o consum nepreparata.