Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Facultati de fizica....

Creat de [RHF]{NC}The Eagle, Mai 04, 2008, 05:05:41 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

[RHF]{NC}The Eagle

Buna. Am cautat niste informatii si am dat peste acest site care contine o parte din facultatile de fizica din Romania. Desi este o lista mica este o lista utila pentru cei interesati de a urma o facultate in fizica => Facultatile de fizica
Spor la lectura

Adi

Foarte buna initiativa, Caius. Ar trebui pregatit un email pe care sa il trimita voluntari (poate tu daca vrei si ai timp) la universitati, invitandu-i sa se inscrie pe site, la newsletter si sa puna link la StiintaAzi.ro la ei pe site la universitate, astfel si mai multi ar afla de noi.

Cu bine,
Adi
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

piershi0411

 Salut..sunt nou pe acest forum.Poate nu e locul potrivit insa as vrea sa va rog sa imi spuneti si mie niste carti dupa care as putea sa aprofundez fizica,sunt in clasa a 12-a,dau bacu la fizica(pana anul acesta nu am avut vreo tangenta cu fizica,insa acum chiar sunt pasionat).
La anul,voi la academia de politie la pompieri,unde se cere mate si fizica,la fizica e foarte multa materie si am ales sa stau un an si sa aprofundez.
Am inteles ca ar exista 3 volume de Richard Feynmann..sper ca am scris corect,mi-au fost recomandate de un profesor foarte bun.Daca aveti idee unde le pot gasi,sau carti de genu,cu explicatii multe-a fenomenelor,ma puteti gasi la id-ul piershi0411.
Voi mai frecventa forumul,insa dupa abc probabil
 
   Cu respect,
    George

Adi

Buna George, foarte bune cartile lui Feynman. Cauta-le la anticariat. Pentru bac trebuie sa stii sa lucrezi probleme de fizica, adica atat sa intelegi fenomenele, cat si sa ai exercitiu cu calculele. Cat mergeam la olimpiade de fizica in liceu eu lucram culegerile Gabrielei Cone, care au probleme ce te iau de la zero si au rezolvari de asemenea si poti invata fizica rezolvand acele probleme. Apeleaza si la profesorul de la clasa. Lucreaza si impreuna cu colegii tai.

Crezi ca ar fi o idee buna de afacere sa punem pe un site rezolvari pas cu pas de probleme de fizica, precum si un manual neoficial de fizica? M-am gandit la ideea asta de afacere si chiar ma pricep la rezolvat probleme pas cu pas, dar trebuie sa dedic timp cercetarii. Ideal ar fi ca profesorii din tara sa se organizeze, sau eu si altii ca investitori din afara sa platim profesori sa publice probleme pe site al nostru. Este o idee de afacere ce o fac publica, dar tu ca elev, crezi ca tu si altii ar intra pe un astfel de site? El s-ar finanta doar din reclame, teoretic ...

Cu bine si mult succes,
Adi Buzatu
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

piershi0411

  Multumesc pentru raspuns...nu ma asteptam sa vina atat de repede.Am cautat astazi cartile lu Feynman,insa nu le-am gasit.Am fost pe la anticariatele de la unirii/universitate.M-am ales in schimb cu un compediu,l-am rasfoit putin astazi,pare destul de bine structurat,cu multe informatii folositoare...dar si mai multe care inca nu le inteleg--probabil le studiaza studentii de la fac de fizica.
  Legat de site,pare o ideea buna...dar,eu nu cred ca se va finanta cu reclame,pentru ca trebuie sa aiba un numar minim de vizite....destul de mare..si nu stiu daca ar tine prea mult timp.Dar ideea in sine,e geniala,nu trebuie sa le faca neaparat profesorii..chiar si noi elevii,studentii pasionati de fizica puntem sa oferim probleme rezolvate...atat probleme cu un grad mai mare de dificulatate,dar si mai usoare

   Multa bafta.

Adi

Buna, multumesc pentru raspuns. Sau poate proiectul sa fie finantat de un grant european. Iata aici un site facut de un elev de a noua, cred, de la liceul C. D. Loga din Timisoara, unde aduna prezentarile si referatele colegilor din liceu. Poti invata fizica si de acolo.

http://www.fizica.ueuo.com
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

HarapAlb


piershi0411


natalypop2006