Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Masa corpurilor

Creat de foton01, Septembrie 09, 2009, 08:30:28 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

foton01

Cantarind o greutate cu un cantar "c" aflam ca are masa "m". Daca am construi greutatea si cantarul cu piese de 1000 ori mai mici ,apoi am cantari din nou greutatea (pe cantarul miniaturizat) vom observa ca are aceeasi masa "m". Daca am cantari greutatea in stare initiala si greutatea miniaturizata cu acelasi cantar observam ca cele doua greutati au mase diferite.
Cum putem explica ceea ce s-a intamplat?
Multumesc.

valangjed

Nu cred ca daca am construi greutatea si cantarul cu piese de 1000 de ori mai am , tinand cont de normele metrologice , am obtine aceeasi masa a greutatii.Un cantar este un instrument de masura si,in principiu, doua cantare indiferent de dimensiunile lor trebuie sa indice aceeasi masa atunci cand se aseaza pe ele aceeasi "greutate".Pentru "cultura ta generala",masa si greutatea nu sunt acelasi lucru.Greutatea e o forta iar masa este o proprietate intrinseca a corpurilor.
P.S.Poate am fost cam dur dar sunt inginer metrolog si astfel de aberatii ma zgarie pe creier.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

foton01

Cantarul si greutatea sunt miniaturizate. Cantarul se miniaturizeaza cu tot cu gradatii de aceea masa se pastreaza.Asta este raspunsul la intrebare.
Mi-am dat seama dupa ce am citit mesajul lui valangjed.
P.S. Eu m-am referit la greutate ca obiect nu ca forta si stiu care este diferenta dintre greutatea unui corp si masa sa.

valangjed

Daca miniaturizam cantarul atunci nu mai este vorba despre un cantar corect etalonat.Masa indicata de cantarul miniaturizat este falsa.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

foton01

Citat din: valangjed din Septembrie 09, 2009, 01:46:02 PM
Daca miniaturizam cantarul atunci nu mai este vorba despre un cantar corect etalonat.Masa indicata de cantarul miniaturizat este falsa.

Da asta este raspunsul pe care il cautam.