Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Studii in Marea Britanie, liceu si facultate

Creat de bbb, Iunie 18, 2009, 02:11:33 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Gabitza

Salutare!Sunt clasa a X si deja m-am hotarat unde as vrea sa studiez, respectiv in UK la Southampton Univercity, probabil la sectia Nursing, voi vedea.Din cate am inteles trebuie sa dau examenul IELTS sau Cambridge-ul (nu stiu care e diferenta), insa nu stiu daca trebuie sa mai dau si acel bacalaureat international.
La admiterea in astfel de universitati conteaza mediile din anii de liceu sau doar media la bac?
Si inca ceva   ;D
Se da vreun examen pentru admitere in universitate?
:-*

Adi

Citeste toate cele peste 30 de pagini de pe acest topic si vei afla detalii. Dar pe scurt: bacalaureatul romanesc este suficient, examen de admitere nu se da (ci aplici prin UCAS trimitand dosarul tau: note, scrisori de recomandare, voluntariate, olimpiade, etc).
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Diane

    Hei:D. Uite-ma iar aici. As vrea sa explic mai bine si sa imi insusesc cunostinte noi despre ceea ce vreau sa fac. Momentan sunt clasa a IX-a si am profil stiintele naturii(bio-chimie). As vrea ca in clasa a XI-a  sa studiez la Cambridge. De ce as avea nevoie? Am avut ca medie de admitere 8, 80.
    In vara anului 2011 planuiesc sa dau Cambridge. Ar fi probleme? Adica ma gandesc ca media mea a fost putin cam mica pentru o universitate precum Cambridge. Si nu am inteles in ce consta acel "A level ". Mi-ai putea explica te rog?

bbb

Stai sa inteleg mai bine...Tu vrei sa mergi la University of Cambridge inainte sa termini liceul?

Adi

Citat din: Bianca Sala din Octombrie 05, 2010, 10:58:57 PM
Stai sa inteleg mai bine...Tu vrei sa mergi la University of Cambridge inainte sa termini liceul?

Asta chiar e idee interesanta ... :D
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Diane

   Da, am un prieten care a plecat la Cambridge el fiind clasa a XI-a. A aplicat pentru bursa si a reusit sa ajunga acolo. As vrea sa aplic si eu dar am nevoie de mai multe detalii pentru a ma pregati din timp.:D

bbb

Citat din: Diane din Octombrie 06, 2010, 02:10:46 PM
   Da, am un prieten care a plecat la Cambridge el fiind clasa a XI-a. A aplicat pentru bursa si a reusit sa ajunga acolo. As vrea sa aplic si eu dar am nevoie de mai multe detalii pentru a ma pregati din timp.:D
Chiar ma indoiesc ca University of Cambridge te primeste inainte sa ai alte "qualifications".
Poti sa aplici cat timp esti la colegiu in UK so studiezi A-levels sau Scotish Highers, iar de dus te duci dupa ce termini cursurile astea.
La fel, aplici cat esti la liceu in Romania si te duci dupa ce dai bacul.
Poate a aplicat in clasa a 11a sa mearga dupa ce da bacul, cred ca "deffered entry" e aia. Sau poti sa emrgi sa faci un foundation year, dar nu stiu daca Cambridge are asa ceva.
Esti sigura ca nu a primit bursa sa termine liceul acolo?  :D

Adi

Sunt si eu curios de raspunsurile la intrebarile bune ale Biancai.

De asemenea, daca ai un prieten care a facut aia, cel mai bine e sa il intrebi si pe el cum a facut si apoi sa ne spui si noua. De acum chiar ne-ai facut curiosi.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Diane

    Stiu ca el a fost la un liceu normal, pe profilul filologie si a aplicat pentru bursa dorind sa mearga la Cambridge. Dupa ce a fost acolo penrtu interviu si testul de limba engleza a primit raspunsul cum ca ar fi acceptat. El in prezent este acolo si din cauza asta intreb daca nu cumva imi puteti detaila cum as putea aplica numai ca pentru medicina.

bbb

Pai noi iti spuneam sa il intrebi pe el daca este la universitate sau la colegiu si sa ne spui si noua. Sa stim la ce intrebare raspundem. Ca la universitate mi se pare foarte foarte (si inca multi de foarte) putin probabil sa fie, din ceea ce spui tu. Acolo nu te duci fara liceu terminat, sau fara A-levels terminate.
Eu am primit bursa la colegiu (echivalentul liceului la noi), si tot interviu si test de engleza am dat. Nu am cum sa imi dau seama ce vrei sa iti spun din informatiile pe care le dai tu.

Claw2008

Dupa cat timp pot obtine Yellow Card pentru a muncii 20 de ore / saptamana in timpul facultatii?

alexandra ioana

Salut!
Numele meu este Alexandra si sunt din Botosani. As dori sa studiez in Marea Britanie in domeniul ingineriei, desi din cate am vazut majoritatea profilelor par a fi mai mult pentru baieti. M-ar interesa cel legat de electronic, computer, communication engineering. Credeti ca ar fi potrivit pentru o fata? Daca nu, care altele?

Un alt domeniu ar fi economia si as dori sa va intreb care ar fi cele mai bune facultati?

Multumesc!

Adi

Unde ai vazut tu ca sunt profiluri de baieti? Ori o fata ori un baiat poate studia ingineria.

Cele mai bune facultati sunt la cele mai bune universitati. Vezi topul universitatilor din Marea Britanie.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

obsessedwithreality

Am si eu o intrebare. Daca voi studia in Marea Britanie, cum anume voi studia? Ma refer la faptul ca din cate stiu in Statele Unite sunt "classes", ceva gen Math I sau II sau Biology I. Si studentul isi alege din ele pe care vrea sa studieze. In Marea Britanie e la fel sau materiile sunt impuse de course?

bbb

Citat
Am si eu o intrebare. Daca voi studia in Marea Britanie, cum anume voi studia? Ma refer la faptul ca din cate stiu in Statele Unite sunt "classes", ceva gen Math I sau II sau Biology I. Si studentul isi alege din ele pe care vrea sa studieze. In Marea Britanie e la fel sau materiile sunt impuse de course?
Pentru A-level:
De exemplu la matematica sunt urmatoarele module:
Core Mathematics de la C1 pana la C4
Further Pure Mathematics de la FP1 pana la FP3
Mechanics de la M1 pana la M5
Statistics de la S1 pana la S4
Decision: D1 si D2.
Pentru A level Mathematics trebuie sa faci 6 module, dintre care cele patru de Core Mathematics sunt obligatorii. Teoretic le vei putea alege pe celelalte doua, dar probabil scoala ti le va impune. Eu am facut M1 si S1.
Pentru A level Further Mathematics iti mai trebuie inca 6 module, dintre care obligatorii csunt FP1 si FP2. Iarasi, celelalte teoretic le poti alege. Modulele mele sunt astea: FP1, M2, S2, FP2, FP3, M3.
Sunt  mai multe examining boards, fiecare cu programa ei si examenele ei. Examining boardurile mari sunt Edexcel, OCR, AQA, CCA, WJEC.
La alte materii, cum ar fi chimia, nu ai de ales si faci cele 6 module ale programei (aici ma refer la Edexcel Chemistry), dintre care doua sunt practice.

Pentru facultate:
Depinde de universitati, dar in general unele cursuri sunt impuse, iar tu poti sa iti alegi cursurile optionale dintr-o lista.