Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Olimpiada nationala de fizica, Rm-Valcea (2009)

Creat de HarapAlb, Februarie 06, 2009, 10:30:38 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

HarapAlb

Pentru cei care doresc sa-si masoare fortele  8)

http://onf2009.fizica.com/

Putem discuta pe forum problemele care vi se par mai interesante.

Adi

Excelent topic. Avem si noi voluntari care au ajuns la nationala. Diana de la Resita. I-am tinut pumnii.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Diana Basaca

Mersi, dar mi-ati tinut pumnii degeaba... Cel putin orasul e frumos!

HarapAlb

La ce clasa ai participat? Ti s-au parut grele problemele ?

Diana Basaca

Sunt in clasa a IX-a. Personal, problemele mi s-au parut destul de grele, desi cateva subpuncte pareau acceptabile. Din moment ce nu am facut mai nimic, cred ca doar pareau...  :)

HarapAlb

 Pana termini liceul ai ocazia sa te revansezi :)

La faza nationala am participat o singura data. Mi s-au parut problemele mult mai clare si mai accesibile decat cele de la faza de pe judet, care mai faceau uz de notiuni din afara programei si aveai sanse mari sa te impotmolesti.

Adi

Asa este, Diana. HarapAlb uite a fost la o singura nationala si e acum doctorand in strainatate. Eu am fost doar de doua ori si tot asa sunt. Si eu am fost abia intr-a XI-a si a XII-a. Intr-a noua eram al 11-lea pe judet parca, tu ai fost prima. Asa ca felicitari, tine-o tot asa si vei ajunge departe!
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Sagoth-sabathan

eu inca n-am ajuns la nationala,locul 5 pe judet,dar o sa incerc problemele ;D

laurentiu

Felicitari Diana .Eu sunt pe clasa a 11-a si inca nu am ajuns la nationala la fizica (cu locul 9 pe judet trebuia sa fi fost in bucuresti ,altfel nicio sansa).O sa ma uit pe probleme.Sper sa ajung la matematica la care am mult mai multe sanse

Diana Basaca

Mult succes, Laurentiu! Sa ne spui cum te-ai descurcat!

HarapAlb

Cred ca daca nu te pregatesti cu un profesor care se ocupa cu selectionarea elevilor sunt sanse foarte mici sa treci de faza pe judet (majoritatea problemelor sunt propuse de tot de profesorii care pregatesc elevi). De obicei sunt 2-3 profesori de la cele mai bune licee care isi pregatesc serios elevii si isi cam "impart" locurile, adica: cate unul de la fiecare la clasa a XI-a, doi de la mine la clasa a IX-a, doi de la tine la clasa a X-a s.a.m.d. Schema asta nu e batuta-n cuie, pot aparea si surprize, dar in general se cam stie cine si la ce clasa participa.

laurentiu

nu sunt de acord cu tine in totalitate .da ,daca subiectele sunt facute de profesorul de clasa al unui elev mai mult ca sigur acel elev se califica pe tara ,dar la o clasa pot maxim 4 profesori sa faca subiecte deci maxim 8 elevi pot fi avantajati de situatie ,din mai mult de 80 de participanti .asa ca cei ramasi putem spune ca se califica pe corect .(m-am referit aici la matematica ,pt ca la fizica sunt doar 3 probleme) .teoretic nici asa nu sunt calificati elevii ai caror profesori fac subiectele pt ca daca un profesor propune doar un singur subiect si presupunem ca elevul il stie are asigurate doar 7 pct .eu unul cred totusi in corectitudinea olimpiadelor .s-ar putea sa ma insel ,dar pana acum n-am auzit de vreo frauda la faza pe judet (la faza locala se intampla )

laurentiu

Apropo Adi ,eu am avut aproape acelasi parcurs ca si tine la olimpiade ,numai ca eu la matematica .Pe clasa a9a nu am trecut de faza locala iar prima data la nationala a ajuns anu asta pe clasa a11-a ,numai ca spre deosebire de tine nu am reusit vreo performanta ,chiar daca la concursuri am fost mereu printre primii.Anul asta vreau sa castig nationala sau cel putin top3 si sa ajung si la nationala la fizica ,si acolo o mentiune daca e posibil!
Mult succes si celorlalti olimpici de pe forum anul acesta la olimpiade!

Adi

Mersi de completare, Laurentiu, si iti urez mult succes anul asta la olimpiada! Si te asteptam la Stiinta Azi (si cu articole cu curiozitati de matematica ...)
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro