Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

presiune

Creat de dumitru, Noiembrie 08, 2011, 08:22:27 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

dumitru

intr-un vas se toarna petrol pana la h=30cm.sa se afle presiunea exercitata de petrol.cu densitatea =800kg

A.Mot-old

Citat din: dumitru din Noiembrie 08, 2011, 08:22:27 AM
intr-un vas se toarna petrol pana la h=30cm.sa se afle presiunea exercitata de petrol.cu densitatea =800kg
Presupun ca te referi la presiunea exercitata pe fundul vasului si ca fundul este un dreptunghi........Dupa cate stiu eu densitatea nu se masoara in Kg.........dar cred ca vroiai sa spui 800 Kg/m3 si deci daca intr-un vas de un metru cub intra 800 de Kg de petrol iar in vas petrolul ajunge la inaltimea de 30 de cm atunci in vas se afla o cantitate de petrol x=0,3*800*S=240*S Kg de petrol (S este suprafata fundului vasului) ceea ce inseamna ca presiunea exercitata pe fundul vasului este p=G/S unde G=240*S*g unde g este acceleratia gravitationala a Terrei.Presiunea hidrostatica a petrolului la o anumita adancime H este pH=240*g*H unde H variaza de la 0 la h.
Adevărul Absolut Este Etern!

tavy

Citat din: A.Mot din Noiembrie 08, 2011, 09:40:45 AM
Citat din: dumitru din Noiembrie 08, 2011, 08:22:27 AM
intr-un vas se toarna petrol pana la h=30cm.sa se afle presiunea exercitata de petrol.cu densitatea =800kg
Presupun ca te referi la presiunea exercitata pe fundul vasului si ca fundul este un dreptunghi........Dupa cate stiu eu densitatea nu se masoara in Kg.........dar cred ca vroiai sa spui 800 Kg/m3 si deci daca intr-un vas de un metru cub intra 800 de Kg de petrol iar in vas petrolul ajunge la inaltimea de 30 de cm atunci in vas se afla o cantitate de petrol x=0,3*800*S=240*S Kg de petrol (S este suprafata fundului vasului) ceea ce inseamna ca presiunea exercitata pe fundul vasului este p=G/S unde G=240*S*g unde g este acceleratia gravitationala a Terrei.Presiunea hidrostatica a petrolului la o anumita adancime H este pH=240*g*H unde H variaza de la 0 la h.
Ai fost avertizat de multe ori să nu mai dai răspunsuri greșite, presiunea la adâncimea [tex]h[/tex] este [tex]p=\rho g h[/tex].

Electron

Citat din: dumitru din Noiembrie 08, 2011, 08:22:27 AM
intr-un vas se toarna petrol pana la h=30cm.sa se afle presiunea exercitata de petrol.cu densitatea =800kg
Dimensiunea densitatii in Sistemul International este Kg/m3, ai grija mai mare cand scrii enuntul problemei. In plus, nu e clar la ce adancime e ceruta presiunea din acest enunt.

Pentru a corecta eroarea lui A.Mot, prezint mai jos cum se deduce formula corecta pentru presiunea hidrostatica.

In imaginea atasata am reprezentat schematic suprafata unui lichid (ovalul mare) si o suprafata S la adancimea h in lichid. Forma si dimensiunea suprafetei S este aleasa arbitrar, ea este in principiu destul de mica (este un element de suprafata) si este orizontala (pentru a usura calculele mai departe). Sistemul se presupune ca se afla in campul gravitational al Pamantului, caracterizat de valoarea g a acceleratiei gravitationale (considerata constanta pe distantele din desen). Lichidul e omogen si are densitatea ro.

Se pune problema care e valoarea presiunii hidrostatice (o notam cu p) la adancimea h. Conform definitiei, presiunea este raportul dintre forta si suprafata. Suprafata considerata este S iar forta este desigur greutatea lichidului de deasupra suprafetei (acest volum de lichid apasa pe acea suprafata).

Avem deci p = G / S (1)

Notand cu m masa de lichid de deasupra suprafetei S, avem: G = m * g  (2)

Masa o exprimam in functie de densitate si volum : m = ro * V = ro * S * h (3)

Inlocuind valoarea masei (3) in formula (2) obtinem: G = ro * S * h * g (4)

Inlocuind valoarea greutatii (4) in formula (1) obtinem : p = ro * S * h * g / S = ro * g * h.

Rezultatul final nu depinde de suprafata S, ceea ce explica paradoxul hidrostatic (presiunea de pe fundul unui vas nu depinde de forma vasului).

Formula de retinut pentru presiunea hidrostatica a lichidelor omogene in camp gravitational constant: p = ro * g * h

Nota: mai riguros ar fi sa scriem p(h) = ro * g * h, sau ph = ro * g *h, dar daca se specifica in rezolvare ce inseamna p si nu lucram cu mai multe adancimi in problema, se poate folosi formula 'mai putin riguroasa'.

e-
Don't believe everything you think.

A.Mot-old

Citat din: tavy din Noiembrie 08, 2011, 09:45:21 AM
Citat din: A.Mot din Noiembrie 08, 2011, 09:40:45 AM
Citat din: dumitru din Noiembrie 08, 2011, 08:22:27 AM
intr-un vas se toarna petrol pana la h=30cm.sa se afle presiunea exercitata de petrol.cu densitatea =800kg
Presupun ca te referi la presiunea exercitata pe fundul vasului si ca fundul este un dreptunghi........Dupa cate stiu eu densitatea nu se masoara in Kg.........dar cred ca vroiai sa spui 800 Kg/m3 si deci daca intr-un vas de un metru cub intra 800 de Kg de petrol iar in vas petrolul ajunge la inaltimea de 30 de cm atunci in vas se afla o cantitate de petrol x=0,3*800*S=240*S Kg de petrol (S este suprafata fundului vasului) ceea ce inseamna ca presiunea exercitata pe fundul vasului este p=G/S unde G=240*S*g unde g este acceleratia gravitationala a Terrei.Presiunea hidrostatica a petrolului la o anumita adancime H este pH=240*g*H unde H variaza de la 0 la h.
Ai fost avertizat de multe ori să nu mai dai răspunsuri greșite, presiunea la adâncimea [tex]h[/tex] este [tex]p=\rho g h[/tex].
Din graba am scris  pH=240*g*H cand de fapt trebuia sa scriu  pH=800*g*H..........Chiar crezi ca nu stiam ca presiunea hidrostatica a unui lichid este functie directa de densitatea lichidului,de acceleratia gravitationala si de adancimea la care se vrea a sti acea presiune???????Odata ce problema nu dat data H rezulta ca se cere presiunea pe fundul vasului si deci raspunsul este pH=240*g*H.Eu nu am facut decat sa completez cu alte informatii.Esti extrem de intolerabil.........
Adevărul Absolut Este Etern!

tavy

#5
Citat din: A.Mot din Noiembrie 09, 2011, 07:40:39 AM
Din graba am scris  pH=240*g*H cand de fapt trebuia sa scriu  pH=800*g*H..........
Nici măcar așa nu este corect, cel mult puteai scrie [tex]p_H=800\frac{Kg}{m^3}gH[/tex]. Unitățile de măsură chiar contează, pentru că [tex]800gH[/tex] se măsoară în [tex]\frac{m^2}{s^2}[/tex] și evident nu este presiune.

Citat din: A.Mot din Noiembrie 09, 2011, 07:40:39 AM
Esti extrem de intolerabil.........
Regret că nu mă poți tolera dar nu am ce face.

AlexandruLazar

Citat din: A.Mot din Noiembrie 09, 2011, 07:40:39 AM
Din graba am scris  pH=240*g*H cand de fapt trebuia sa scriu  pH=800*g*H..........Chiar crezi ca nu stiam ca presiunea hidrostatica a unui lichid este functie directa de densitatea lichidului,de acceleratia gravitationala si de adancimea la care se vrea a sti acea presiune??????

Intrucat n-ai nimerit nici la prima, nici la a doua incercare, e destul de clar ca nu stii. Serios, nu te inteleg. Sunt zeci de sectiuni de forum unde poti sa iti etalezi cunostintele vaste si multidisciplinare, chiar nu iti dai seama ca aici incurci pe cei care au nevoie de ajutor, dandu-le indicatii gresite?

A.Mot-old

Citat din: tavy din Noiembrie 09, 2011, 08:50:08 AM
Citat din: A.Mot din Noiembrie 09, 2011, 07:40:39 AM
Din graba am scris  pH=240*g*H cand de fapt trebuia sa scriu  pH=800*g*H..........
Nici măcar așa nu este corect, cel mult puteai scrie [tex]p_H=800\frac{Kg}{m^3}gH[/tex]. Unitățile de măsură chiar contează, pentru că [tex]800gH[/tex] se măsoară în [tex]\frac{m^2}{s^2}[/tex] și evident nu este presiune.

Citat din: A.Mot din Noiembrie 09, 2011, 07:40:39 AM
Esti extrem de intolerabil.........
Regret că nu mă poți tolera dar nu am ce face.
Si tu cauti nod in papura............Faptul ca n-am scris unitatea de masura a lui H (care evident in cazul problemei este in metri si poate varia de la 0 la h;iar densitatea este 800 Kg/metru' cub si deci presiunea hidrostatica se masoara in Kgf/metru' patrat) asta nu inseamna ca raspunsul nu este bun.......
Adevărul Absolut Este Etern!

tavy

Citat din: A.Mot din Noiembrie 09, 2011, 03:52:55 PM
Si tu cauti nod in papura............Faptul ca n-am scris unitatea de masura a lui H (care evident in cazul problemei este in metri si poate varia de la 0 la h;iar densitatea este 800 Kg/metru' cub si deci presiunea hidrostatica se masoara in Kgf/metru' patrat) asta nu inseamna ca raspunsul nu este bun.......
Tu ești incorigibil de-a dreptul.
Răspunsul nu era bun și mai ales în această zonă a forumului este foarte deranjant.
Gândește-te că eu aș putea răspunde la oricare din întrebările de fizică de la această secțiune, cu toate acestea nu o fac deoarece atunci când răspund aici trebuie să acord o atenție deosebită răspunsului care, adresat fiind unor elevi, trebuie să fie cât mai riguros posibil.

A.Mot-old

Citat din: tavy din Noiembrie 09, 2011, 04:41:21 PM
Citat din: A.Mot din Noiembrie 09, 2011, 03:52:55 PM
Si tu cauti nod in papura............Faptul ca n-am scris unitatea de masura a lui H (care evident in cazul problemei este in metri si poate varia de la 0 la h;iar densitatea este 800 Kg/metru' cub si deci presiunea hidrostatica se masoara in Kgf/metru' patrat) asta nu inseamna ca raspunsul nu este bun.......
Tu ești incorigibil de-a dreptul.
Răspunsul nu era bun și mai ales în această zonă a forumului este foarte deranjant.
Gândește-te că eu aș putea răspunde la oricare din întrebările de fizică de la această secțiune, cu toate acestea nu o fac deoarece atunci când răspund aici trebuie să acord o atenție deosebită răspunsului care, adresat fiind unor elevi, trebuie să fie cât mai riguros posibil.
Se masoara presiunea hidrostatica in Kgf/metru' patrat sau in altceva  mai cautatorule de nod in papura??????????? >:( >:( >:(
Adevărul Absolut Este Etern!

tavy

Citat din: A.Mot din Noiembrie 09, 2011, 04:49:48 PM
Se masoara presiunea hidrostatica in Kgf/metru' patrat sau in altceva  mai cautatorule de nod in papura??????????? >:( >:( >:(
Orice presiune, nu doar cea hidrostatică, se poate măsura în [tex]\frac{kgf}{m^2}[/tex] dar noi, cei care suntem născuți în era aceasta, preferăm să măsurăm presiunea în ,,pascali" ([tex]Pa[/tex]) sau în [tex]\frac{N}{m^2}[/tex] sau, cel mult, în [tex]\frac{kg}{m\cdot s^2}[/tex], cu multiplii și submultiplii respectivi, bineînteles.
Oricum, [tex]1 Pa=1 \frac{N}{m^2}=1 \frac{kg}{m\cdot s^2}[/tex].