Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Ar putea fi gravitatia un fenomen mecanic?

Creat de virgil 48, Iulie 08, 2011, 02:17:38 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

HarapAlb

#120
Citat din: Anatol din Iulie 24, 2011, 01:08:59 PM
Harap Alb poti sa ne explici mai detailat de ce planetele s-ar fi oprit demult din miscare, daca ar exista fluxuri?
Reciteste toata discutia.

Completare: Argumentele le gasesti in cartea lui Feynman: "Lectures on physics" vol. 1 capitolul 7-7.

Electron

Citat din: virgil 48 din Iulie 24, 2011, 09:19:36 AM
 Raspunsul este NU si daca aveai timp sa urmaresti atent ce am scris la # 113 si # 115 puteai anticipa.
Nu aveam cum sa aticipez, din moment ce te contrazici atat de flagrant. Pe de o parte afirmi ca intelegi unde voiam sa ajung cu demonstratia, iar pe de  alta spui, ca si aici, ca nu esti de acord cu concluzia demonstratiei.
Asa ca, daca nu esti de acord, te rog sa-mi indici unde e eroarea din demonstratia pe care ai inteles-o.

CitatInsa nu incerc sa fac aici o "biblie a Universului" cum zice Anatol, asa ca acum astept eu contraargumente la " ideile nastrusnice" postate.
virgil 48, ideile tale "nastrusnice" se bazeaza pe ipoteza falsa ca exista niste fluxuri de particule care prin impulsul lor produc ceea ce numim noi gravitatie. Cum ipoteza e falsa, tot ce rezulta de pe urma ei e complet neiteresant. Ce alte contraargumente mai vrei?

CitatPe scurt, am acceptat ca efectul de franare exista in prezenta unui flux concentric, dar am negat ca ar fi mai mare decat cel natural.
Cum adica "cel natural"? Despre ce efect "natural" vorbesti aici?

Efectul de franare din cauza ipoteticului flux concentric are 2 probleme majore  :
1) implica un reper absolut fata de care toate corpurile ar trebui in timp sa se opreasca (si anume sistemul de referinta fata de care in spatiul "gol" fluxul e simetric).
2) se pare ca acest flux face cumva diferenta (prin mijloace pe care inca nu le-ai detaliat) intre accelerare si franare. Adica, din cauza asimetriei se produce acceleratia gravitationala, dar din cauza "curentului" de care vorbeam eu la pasul 2, franarea e cumva imperceptibila.

Pana nu rezolvi cumva cele 2 probleme de mai sus, ipoteza ta e complet irelevanta pentru descrierea realitatii.


CitatCaut acum sa aflu ce se cunoaste despre incetinirea evolutiei corpurilor in spatiu. Cunosti o sursa pe internet?
Iar incerci sa scapi de problema sperand ca cine stie ce gasesti pe internet, ignorand in acelasi timp (tot pe internet) sursele indicate de HarapAlb. Foarte interesant...
Iti repet ca nu e nevoie de nici o subtilitate in plus, pe baza analizei impulsurilor (pe care eu am inceput-o si tu ai declarat ca ai inteles-o si ca nu e nevoie sa o mai continui aici) se deduce clar ca ipoteza e falsa.


e-
Don't believe everything you think.

Anatol

 Sa zicem ca facem un repaus la ipoteza propusa din acest topic. Dar pe cat e de corect cautarea acestui raspuns a naturii,a unificarii fortelor,... ce face pe multi oameni sa nu le fie de ajuns fizica moderna, inclusiv Einstein?

Poate e necesar de facut o recapitulare la ce se cauta, de vazut daca criticile au puse intrebarile corect, ori se greseste ceva in ce se explica?

De pilda mie mi se pare, si unde nu dau, in universul nostru intalnim fenomene bazate pe aceiasi axioma a manifestatiei materiei, inclusiv si in departarile micro si macro cosmice,(si desi, de pilda, soarele si galaxia sunt diferite, ele se manifesta in natura tot pe aceiasi axioma, desigur cu mici sub puncte)


Succes in continuare Virgil48, din partea mea.





virgil 48

#123
  Raspuns la # 118 (HarapAlb)
 Consider ca fluxul concentric simetric este chiar notiunea pe care ai vizat-o  la # 96, 1o2
 si anume fluxul omogen izotrop. Din cauza celorlalte variante: fluxul concentric asimetric,
 fluxul de intrare, fluxul de iesire, nu o pot prelua in totalitate, dar astept sugestii.
 La # 26 ai scris despre ipoteza impingerii: interesant este ca ne conduce la aceeasi lege
 a atractiei. Asta nu inseamna ca produce cantitativ aceleasi rezultate ca si formula
 lui Newton? Daca este vorba numai despre o "predictie cantitativa", am scris la # 115
 dece consider concluzia pe care o opui ca falsa.
 Raspuns la # 120 (Harap Alb)
 Stii daca autorul citat, chiar daca a devenit laureat al premiului Nobel, a tinut in cartea
 aceea cont de materia intunecata? Sau daca se vorbea despre ea atunci?

virgil 48

  Raspuns la # 121 (Electron)
Demonstratia pe care afirm ca am inteleles-o, are concluzia ca fluxul concentric produce
franarea corpurilor ceresti, pe care tu o extinzi spunand ca ar produce si oprirea lor, fara
sa spui si pana cand. Dai calificativ zero ipotezei impingerii fara nici o urma de indoiala?
Propun sa suspendam temporar disputa din # 121 si iti pun eu urmatoarea problema:
     Tu afirmi ca fluxul concentric ar fi produs oprirea corpurilor in spatiu pana inainte de
aparitia vietii pe Pamant, sau mai devreme.
     Eu afirm ca acest efect se va produce pana inainte de urmatorul BigBang.
Cine ne conciliaza? Il rog pe Anatol sa se abtina.

HarapAlb

Citat din: virgil 48 din Iulie 25, 2011, 08:42:44 AM
 Stii daca autorul citat, chiar daca a devenit laureat al premiului Nobel, a tinut in cartea
 aceea cont de materia intunecata? Sau daca se vorbea despre ea atunci?
Vorbim de Sistemul Solar unde legea lui Newton se aplica destul de bine si nu avem nevoie de alte ingrediente.

Citat din: virgil 48 din Iulie 25, 2011, 10:18:44 AM
Eu afirm ca acest efect se va produce pana inainte de urmatorul BigBang.
Eu afirm ca in 2012 se sfarseste lumea, cine ne conciliaza ? ;D

Electron

Citat din: virgil 48 din Iulie 25, 2011, 10:18:44 AM
  Demonstratia pe care afirm ca am inteleles-o, are concluzia ca fluxul concentric produce franarea corpurilor ceresti, pe care tu o extinzi spunand ca ar produce si oprirea lor, fara sa spui si pana cand.
Aici e eroarea ta, adica asta crezi tu ca voiam sa demonstrez, in vreme ce de fapt detaliul esential era altul: faptul ca aceste fluxuri ipotetice ar trebui sa produca o franare masurabila. Si asta pentru ca "franarea" ar fi cu atat mai puternica cu cat viteza "curentului" fata de corpurile pe care le intalneste e mai mare fata de curent. Iar viteza Pamantului pe orbita in jurul Soarelui nu e tocmai neglijabila, plus ca isi schimba directia 360° in fiecare an.

Daca asimetria porodusa de prezenta Soarelui in Sitemul Solar e suficienta incat sa tina Pamantul pe orbita, atunci impulsurile particulelor din fluxul prin care trece Pamantul trebuie sa aiba efecte masurabile de-a lungul orbitei sale. Faptul ca nu s-au observat astfel de efecte inseamna ori ca fluxul ipotetic nu exista, ori ca are efecte neglijabile fata de aparatele de masura actuale. Dar in acest al doilea caz, nu ar putea produce efectele gravitationale (care sunt totusi masurabile). Nu le poti avea pe amandoua: fluxurile sa poata tine planeta pe orbita (curbandu-i traiectoria), dar sa nu ii afecteze in mod perceptibil inaintarea de-a lungul traiectoriei.

CitatDai calificativ zero ipotezei impingerii fara nici o urma de indoiala?
Acesta e rezultatul logic, de ce as avea vreo urma de indoiala?

Citat[...] iti pun eu urmatoarea problema:
     Tu afirmi ca fluxul concentric ar fi produs oprirea corpurilor in spatiu pana inainte de aparitia vietii pe Pamant, sau mai devreme.
     Eu afirm ca acest efect se va produce pana inainte de urmatorul BigBang.
Cine ne conciliaza?
Corectie: eu afirm ca ipoteticul "flux concentric" ar produce efecte de franare masurabile, iar faptul ca aceste efecte nu s-au detectat inseamna ca ipoteza ta e falsa.


e-
Don't believe everything you think.

virgil 48

  Raspuns la # 125 punctul 2 (HarapAlb)
  Intrebare gresita! Nu iti dai seama  ca tu vei avea peste 18 luni un raspuns cert si nu va fi nevoie
  de nici o conciliere? Sau speri ca ipoteza impingerii sa fie recunoscuta mai devreme?

virgil 48

 Raspuns pentru # 126 (Electron)
Am impresia ca neglijezi caracteristicile fluxului concentric- omogen -izotrop care nu ar
produce efecte in functie de directia evolutiei planetei. Iar daca astepti efecte masurabile
in general, care este altul decat acela ca determina planeta sa evolueze pe o elipsa,
in loc sa circule rectiliniu, avand un efect similar atractiei?
Efectele masurabile ale fluxului sunt cele din natura si le constata astronomii. Nu lua tonul
meu drept o incercare de a da legi Universului. Insotesc orice afirmatie a mea cu un mare
semn de intrebare, dar pentru fluiditatea textului ma exprim astfel.
Cat despre masura in care fluxul concentric afecteaza inaintarea(viteza) unei planete
de-a lungul traiectoriei, desi ti-am spus ca este cea naturala, caut surse care sa
confirme ca exista. De exemplu cresterea duratei anului astronomic cu cateva sutimi de
secunda la un secol. Trebuie sa rupem acest cerc vicios al sustinerii neconditionate a
propriei pozitii.

Electron

Citat din: virgil 48 din Iulie 26, 2011, 09:28:53 AM
  Am impresia ca neglijezi caracteristicile fluxului concentric- omogen -izotrop care nu ar produce efecte in functie de directia evolutiei planetei.
Iar eu sunt sigur ca tu neglijezi argumentul pe care declarai ca l-ai inteles (se vede totusi ca nu l-ai inteles) in urma caruia ipoteticul flux ar trebui sa franeze in mod masurabil orice corp care se misca fata de el. Data fiind traiectoria Pamantului in jurul Soarelui, aceste efecte de franare ar trebui sa fie detectate fara nici un dubiu pana acum. Dat fiind ca orbita e stabila, rezulta ca fantasticul flux nu exista.

CitatIar daca astepti efecte masurabile in general, care este altul decat acela ca determina planeta sa evolueze pe o elipsa,  in loc sa circule rectiliniu, avand un efect similar atractiei?
Pai tocmai asta e: ipoteza ta ar explica efectul curbarii traiectoriei, dar implica si o franare a planetei fata de ipoteticul flux. Faptul ca aceasta predictie nu se confirma dovedeste inexistenta fluxului.

CitatEfectele masurabile ale fluxului sunt cele din natura si le constata astronomii.
Din pacate efectele masurabile de franare nu exista, sau dupa cum formulezi tu, astronomii nu le-au constatat.

CitatCat despre masura in care fluxul concentric afecteaza inaintarea(viteza) unei planete de-a lungul traiectoriei, desi ti-am spus ca este cea naturala, caut surse care sa confirme ca exista.
Ai spus acest lucru, dar asta nu inseamna ca este si adevarat. Efectul de franare ar trebui sa fie mult mai mare decat efectele observate pana acum (si care se explica foarte bine prin alte cauze).

CitatDe exemplu cresterea duratei anului astronomic cu cateva sutimi de secunda la un secol.
Efectul de franare al fluxurilor ipotetice de care vorbesti tu ar trebui sa fie mult mai insemnat decat aceste valori. Iar aceste valori se explica deja prin alte cauze, nu e nevoie de nimic in plus.

CitatTrebuie sa rupem acest cerc vicios al sustinerii neconditionate a propriei pozitii.
Daca tu faci asa ceva, ar fi cazul sa iti schimbi "metoda". Eu ti-am propus o demonstratie care are ca rezultat logic niste efecte care nu se regasesc in Universul in care traim noi, ca atare "pozitia mea" nu e neconditionata, e rezultatul unor argumente logice.


e-
Don't believe everything you think.

jan11

     Domnule Electron,aveti nervii buni,nu gluma!Va admir sincer.

A.Mot-old

#131
Citat din: virgil 48 din Iulie 09, 2011, 06:19:36 PM
 Pentru A.Mot
Ai vazut titlul? Sunt institute de cercetari care cauta undele gravitationale si nu le gasesc.
Am vrut sa-i scutesc de suferinte. Daca este asa de complicat cum zici, trebuie sa  
renunt fiindca toata ipoteza este in termeni mecanici.
Nu sunt gasite undele gravitationale pentru ca nu sunt cautate cu instrumente adecvate.........Toate corpurile ceresti se atrag intre ele ca urmare a faptului ca exista un camp gravific initial si acest camp gravific este de natura magnetica. Campul gravific actionand asupra elementelor metalice din corpurile ceresti face ca aceste corpuri ceresti sa aiba poli de atractie si asa se explica atractia dintre corpurile ceresti.......Cu cat un corp ceresc are o masa mai mare de elemente metalice cu atat acel corp va avea o acceleratie gravitationala mai mare.In concluzie eu cred ca trebuie concepute instrumente corespunzatoare depistarii campului gravitational si deci a gravitonilor.Mai mult ca urmare a miscarii tuturor corpurilor in acest camp gravific iau nastere de fapt undele electromagnetice si asa se explica existenta campului electromagnetic.Se stie ca miscarea unei bobine din sarma metalica intr-un camp magnetic duce la crearea curentului electric in acea bobina si campul electric care strabate un conductor metalic produce un camp electromagnetic.Daca nu exista un camp gravific initial atunci poate exista de la inceput in Univers un camp electric initial care in contact cu toate corpurile ceresti (ce contin metale) aflate in miscare initiala a dat nastere campului gravific si deci si a campului electromagnetic.Exista vreun corp ceresc care nu contine metale?
Adevărul Absolut Este Etern!

Electron

Citat din: A.Mot din Iulie 27, 2011, 08:47:19 AM
Toate corpurile ceresti se atrag intre ele ca urmare a faptului ca exista un camp gravific initial si acest camp gravific este de natura magnetica.
Pe ce se bazeaza aceasta afirmatie?

CitatCampul gravific actionand asupra elementelor metalice din corpurile ceresti face ca aceste corpuri ceresti sa aiba poli de atractie si asa se explica atractia dintre corpurile ceresti...
Asta inseamna ca daca un "corp ceresc" nu contine elemente metalice, el nu este afectat de gravitatie? Dupa tine exista o explicatie diferita a atractiei gravitationale intre "corpurile ceresti" fata de atractia gravitationala dintre celelalte corpuri? Cum se face ca paharele de plastic (cu continut 0 de metale) cad spre Pamant?

CitatCu cat un corp ceresc are o masa mai mare de elemente metalice cu atat acel corp va avea o acceleratie gravitationala mai mare.
Si atunci de ce in legea atractiei gravitationale apare masa integrala a corpurilor si nu doar masa de elemente metalice continute?

CitatExista vreun corp ceresc care nu contine metale?
Ce e sigur este ca exista corpuri ceresti care au un continut de metale foarte scazut. De exemplu Soarele contine mai putin de jumatate de procent metale (din masa sa).


e-
Don't believe everything you think.

AlexandruLazar

Citat din: A.Mot din Iulie 27, 2011, 08:47:19 AM
Cu cat un corp ceresc are o masa mai mare de elemente metalice cu atat acel corp va avea o acceleratie gravitationala mai mare.

Si atunci de ce gravitatia se manifesta la fel si pentru materiale feromagnetice, si pentru materiale diamagnetice? Cum explici paramagnetismul?

virgil 48

  Raspuns pentru # 129 (Electron)
Parerea unui participant este ca iti pun nervii la incercare. Poate te opresti totusi si asupra
urmatoarelor 3 intrebari:
    Ar putea avea fluxul concentric efecte masurabile separat chiar daca el actioneaza
simultan cu fluxurile de particule cunoscute si necunoscute de materie obisnuita? Am
afirmat destul de clar ca pun existenta fluxului concentric pe seama materiei intunecate.
    Ar putea avea fluxul concentric efecte masurabile separat chiar daca alaturi de
proprietatile izotrop si omogen el este si permanent?
    Este dovedit ca "efectul de franare(al fluxului concentric) ar trebui sa fie mult mai mare
decat efectele masurate pana acum"? Dece nu ne putem astepta sa se incadreze in ele?