Scientia.ro - stiri stiinta si tehnologie

  • Măreşte caracterele
  • Dimensiune normală caractere
  • Micşorează caracterele
Categoria: Diverse

Intrebare fara raspuns castigator

După ce criterii judecăm un act de guvernare ?

Cultura politică lipseşte aproape complet la români, iar de nu ar lipsi, nici prea utilă nu ar fi într-o lume în care doctrinele s-au amestecat şi diluat simţitor. În România nici mass-media nu ne ajută să ne formăm păreri obiective despre un guvern sau altul, despre un ministru ori altul. Voi după ce criterii judecaţi calitatea unui ministru, prim-ministru, ori guvern în ansamblu ? Ce indicatori statistici ar trebui urmăriţi ca să avem o imagine de ansamblu obiectivă despre un cabinet ? Eu, dincolo de indicatorii macroeconomici precum PIB, rată şomaj etc., mă gândesc, de exemplu, la indicatori cum ar fi numărul de kilometri de şosele reabilitate ori construite, la rata mortalităţii în urma evenimentelor rutiere, la numărul de decese survenite în sistemul medical de stat şi care ar fi putut fi evitate. Ce ar trebui să mai luăm în seamă când spunem că X a fost un ministru excelent ori Y un prim-ministru slab ?

  • 1 Interesanta!
  • Nr.accesari: 342
  • Publicat la: 2010-08-18 18:43
Raspunsurile la aceasta intrebare (3) :

Raspunsuri:

  • pomul bun se cunoaste dupa fructele sale


    • 2010-08-19 16:52
    • 0
    • 0
    • Anunta o intrebare/un raspuns nepotrivit
  • Eu le judec dupa ce lasa in urma si constat ca este bun. De exemplu, in Bucuresti au disparut cozile de la administratiile financiare. Drumurile sunt proaste. Unele parti ale Bucurestiului au fost infrumusetate cu vegetatie stradala. Cainii vagabonzi sunt pretutindeni.


    • 2010-08-19 17:13
    • 0
    • 0
    • Anunta o intrebare/un raspuns nepotrivit
  • La cele enumerate mai sus eu aş mai adăuga: datoria externă, valoarea şomajului, numărul de firme nou înfiinţate/ dezfiinţate, numărul de locuinţe nou construite şi preţul acestora, pomovabilitatea examenului de bacalaureat, numărul olimpicilor care aleg să rămână în străinătate, numărul de spitale / clinici nou construite, preţul benzinei, numărul de naşteri/ decese/ sinucideri la mia de locuitori, şi nu în ultimul rând valoarea coşului zilnic.

    După părerea mea educaţia politică ar trebui să se facă precum cea sexuală, adică de la vârste cât mai fragede.

    Înainte de a-i judeca pe cei care ne guvernează ar trebui să-i analizăm un pic şi pe cei care i-au votat.


    • 2010-08-19 18:11
    • 0 Acesta e un raspuns bun
    • 0 Nu e un raspuns util
    • Anunta o intrebare/un raspuns nepotrivit

Scientia.ro Forumul Scientia Enciclopedia The World Factbook în limba română
Posterele Scientia Canalul YouTube Scientia Podcastul Scientia
Blogul Scientia Donează!

Categorii întrebări