Scientia.ro - stiri stiinta si tehnologie

  • Măreşte caracterele
  • Dimensiune normală caractere
  • Micşorează caracterele
Categoria: Corpul-omenesc

Intrebare rezolvata

Ce sunt celulele telocite? Sunt ele descoperite de romani?
Am vazut azi o stire, conform careia, daca am inteles bine, romanii de la Institutul Victor Babes au descoperit niste celule pe care le numesc celulele telocite. Nu stia nimeni de ele pana acum?

Cel mai bun raspuns - Ales de cel care a pus intrebarea

  • Preşedintele Academiei de Ştiinţe Medicale (ASM), academician Laurenţiu Popescu:
    "Studiam de aproape mai mulţi ani mucoasa gastrică şi intestinală cu ajutorul unui microscop. În timpul studiilor am văzut în pacreas că învelişul celulelor stem şi nişte prelungiri nu sunt doar celulele stem, ci altceva. Atunci am descoperit celulele telocite. Grupul nostru a studiat prezenţa telocitelor atât în organe cavitare (inimă, tub digestiv, plămân, uter, trompă uterină), cât şi necavitare (pancreas, glandă mamară, placentă) şi în învelişul organelor (pleură, pericard, peritoneu). Una dintre cele mai interesante descoperiri este legată de prezenţa şi rolul telocitelor în reparaţia cardiacă după infarct miocardic, implicarea acestora fiind de maximă importanţă, în condiţiile în care în România mortalitatea prin boli cardiovascvulare este pe locul întâi în Europa".

    Deci aceste celule au fost descoperite de romani. Am cautat si in DEX; nu exista acest cuvant, telocite.

    Tot Popescu: "Dacă vom reuşi să le izolăm, să le multiplicăm împreună cu celulele stem, le vom putea utiliza eficient pentru tratarea infarctului miocardic".

    Analizând aceste celule, cercetătorii au ajuns la concluzia că atât inima, cât şi creierul au capacitate de regenerare.

    Şeful laboratorului de microscopie electronică, cercetătorul medic Mihaela Gherghiceanu:
    'Până acum vorbeam despre capacitatea ficatului de a se regenera. Acum am văzut că, până la 25 de ani, inima oamnilor se poate regenera cam unu la sută pe an, iar la vârstnici cam 0,5 la sută pe an. Telocitele şi celulele stem pot ajuta la regenerarea cordului, a creierului în urma unor leziuni ".

    Prezenţa telocitelor a fost confirmată, independent de către grupuri din Italia, Germania, Marea Britanie şi China. Ceea ce inseamna ca e chiar treaba serioasa la mijloc. Nu ar fi extraordinar, daca lucrurile stau asa cum au fost prezentate de specialistii de la Institutul Victor Babes, ca aceasta descoperire sa fie considerata atat de importanta, incat sa primeasca premiul Nobel

    Bibliografie suplimentara:

    http://www.hotnews.ro/stiri-doctorh_actualitate-7742230-telocitele-nou-tip-celule-descoperite-cercetatorii-victor-babes.htm
    http://www.mediafax.ro/stiinta-sanatate/o-descoperire-norocoasa-si-neasteptata-ne-ar-putea-ajuta-sa-salvam-bolnavii-cu-infarct-7058671/

    • 2010-08-30 19:44
    • 0 Acesta e un raspuns bun
    • 0 Nu e un raspuns util
    • Anunta o intrebare/un raspuns nepotrivit
Taguri: celuletelocite
  • 0 Interesanta!
  • Nr.accesari: 5835
  • Finalizata: 2011-12-11 18:03

Alte raspunsuri:

  • ”celule telocite” e un pleonasm. iar din formularea intrebarii dvs. resimt o puternica neincredere fata de reusita celor de la Institut.

    este posibil ca si alte institutii de pe planeta sa fie angajate in proiecte similare de cercetare precum colegii de la bucuresti, insa descoperirea acestor celule si a rolului pe care ele il joaca in relatie cu alte celule apartine romanilor. Bravo lor !

    Bibliografie suplimentara:

    http://www.chinadaily.com.cn/xinhua/2010-08-31/content_789107.html http://www.actmedia.eu/2010/08/31/top+story/victor+babes+scientists+find+new+type+of+cells+/29231

    • 2010-08-31 16:52
    • 0
    • 0
    • Anunta o intrebare/un raspuns nepotrivit
  • Ma surprinde ca sunt date trimiteri exclusiv din presa. As fi vrut sa vad si trimiteri bibliografice stiintifice.


    • 2010-11-11 14:47
    • 0
    • 0
    • Anunta o intrebare/un raspuns nepotrivit
  • Am putea face un fond national. O cheta. Eu vreau sa donez bani pentru a sustine aceasta echipa de cercetare. Sunt sigur ca uni sunt conroversati dar si se va gasi mereu cineva sa zica uite cine este asta, dar ma gandesc ca toti avem parinti care sufera de diferite boli, mai ales de inima si ar fi un miracol national daca ne-am stringe in jurul acestui proiect. Deci pe scurt, cum putem face o cheta nationala? Cat dracu sa ne coste 30 euro de fiecare ca ams tringe jumade miliard. Sunt sigur ca uni ar da si mai mult.

    Ce sunt nu stiu dar pare ceva destul de important. Ce imi doresc: ca mai multi oamni sa se implice si sa vada daca chestia asta are viitor


    • 2010-11-12 15:24
    • 0
    • 0
    • Anunta o intrebare/un raspuns nepotrivit
  • The Nobel Prize in Physiology or Medicine 2009 Elizabeth H. Blackburn, Carol W. Greider, Jack W. Szostak
    Elizabeth H. Blackburn
    Photo: U. Montan
    Carol W. Greider
    Photo: U. Montan
    Jack W. Szostak
    Photo: U. Montan
    Elizabeth H. Blackburn
    Carol W. Greider
    Jack W. Szostak

    The Nobel Prize in Physiology or Medicine 2009 was awarded jointly to Elizabeth H. Blackburn, Carol W. Greider and Jack W. Szostak "for the discovery of how chromosomes are protected by telomeres and the enzyme telomerase".


    • 2010-11-12 23:33
    • 0
    • 0
    • Anunta o intrebare/un raspuns nepotrivit
  • profesorul popescu a publicat in propria-i revista stiintifica o suma de articole in care pretinde ca a descoperit un nou tip de celula, pe care a botezat-o "telocit". pana in prezent, avem doar cuvantul de onoare al "descoperitorului" ca telocitele exista; din pacate, nu exista nici o dovada stiintifica a existentei telocitelor. deoarece existenta telocitelor nu a fost dovedita, orice speculatii privitoare la functia lor sau la utilizarea lor in terapie, sunt, din start, nule. in concluzie, ilustrul tata al telocitelor este, mai mult ca sigur, un vanzator de piei de closhca.


    • 2010-11-13 23:32
    • 0
    • 0
    • Anunta o intrebare/un raspuns nepotrivit
  • vezi http://blogulcuvopsea.blogspot.com. Pe scurt, exista 11 articole publicate despre aceste celule (cautare in pubmed). Toate au ca autori persoane din grupul lui popescu si vreo 2 colaboratori italieni. 10 din aceste articole sunt publicate in Journal of Cellular and Molecular Medicine, jurnal al carui editor e... surpriza: popescu. Experimentele care au dus la aceste concluzii sunt aproape exclusiv de microscopie (multa microscopie electronica, ceva imunohistochimie). Din asa ceva nu se pot trage concluziile astea.

     

    Adica e multa, multa vrajeala in spusele lui popescu. el poate chiar crede lucrurile pe care le spune, dar stiintific nu valoreaza nimic.


    • 2010-11-18 18:43
    • 0
    • 0
    • Anunta o intrebare/un raspuns nepotrivit
  • Da romanii au descoperit acceste celule deeci si noi suntem buni de ceva si nu stiu ce sunt dar sun sg ca sunt descoperite de romania bv noua!!!uuuuuuuuuuuuuuuuuu basescu!om

    Bibliografie suplimentara:

    .....

    • 2010-12-17 20:37
    • 0
    • 0
    • Anunta o intrebare/un raspuns nepotrivit

Din cauza limitărilor, am oprit această secţiune.

Noua secţiune QA poate fi accesată la această adresă.


Puteţi citi regulile de funcţionare ale noii secţiuni aici.
Scientia.ro Forumul Scientia Enciclopedia The World Factbook în limba română
Posterele Scientia Canalul YouTube Scientia Podcastul Scientia
Blogul Scientia Donează!

Categorii întrebări